این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد پرشیا جی اف ایکس کاملا محفوظ می باشد

کمرا آبسکیورا ( اتاق تاریک )

کمرا آبسکیورا ( اتاق تاریک )
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/05/19 0 نظر

توضیح مختصری در مورد کمرا آبسکیورا ( اتاق تاریک ) پدیده تاریخ عکاسی و آغاز کننده روند تاریخی تحول عکاسی 

کمرا آبسکیورا  -  Camera obscura به ایتالیایی و به انگلیسی Pinhole Camera  از اولین تلاش های انسان برای نقش و ثبت عکس در تاریخ عکاسی بود .

 

یک اتفاق ساده اما جالب بود ، در این اتاق تاریک نور از روزنه ای کوچک به درون اتاق می تابید وتصویری از فضا و منظره بیرون به صورت وارونه بر روی دیوار روبروی روزنه در داخل اتاق ایجاد میشد .

 

 

این اتفاق برای ارسطو ، ابن هیثم ( دانشمند و اختر شناس مصری ) ، و دانشمندی به نام آلبرت ماگنوس و همینطور برای نقاشان قرون وسطی پدیده ای شناخته شده بود اما شخصی که در نهایت، استفاده و بهره از این پدیده را عملی کرد هنرمند و مخترع ایتالیایی لئوناردو داوینچی بود . در مورد ابداع لئوناردو زوایای مبهمی وجود داشت چون نمودارها و اطلاعات را به شکل پیچیده ای رسم می کرد و در نهایت برای درک این اطلاعات نیاز به رمزگشایی بود ! طبق اطلاعات احتمالی ثبت شده توسط داوینچی اتاق تاریک او دارای یک آینه 45 درجه ای بود که در مقابل روزنه قرار می گرفت و تصویر را بری یک سطح میتاباند . این اتاق تاریک ابعاد کوچکی داشت و قابل حمل بود . بعدها در قرن شانزدهم و هفدهم دانشمندانی از جمله باتیستا دلاپورتا و یوهانس کپلر ابداع داوینچی را مورد بررسی قرار دادند و شرح کاملی از این تکنولوژی ارائه شد .

 

کمرا آبسکیورا

 

روزنه ای که بر روی دیواره اتاق ایجاد میشد نسبت به قطر، روشنایی و وضوح متفاوتی داشت . بدین صورت که هرچه قطر روزنه بیشتر میشد، نور بیشتر اما تصویر محوتری بر روی دیوار نقش میبست .

بعدها در سال 1568 پرفسور دانیلو باربارو اتاق تاریک را به روزنه قابل تغییر و عدسی تجهیز کرد .این کار باعث شد تا تصاویر واضح تری در درون اتاق نقش ببندد .

تلاش های بسیاری برای ثبت تصاویر صورت گرفت ، از جمله توماس وج وود شیمیدان انگلیسی با استفاده از مواد حساس به نور تصاویر را بصورت محو و شبح مانند بر روی صفحاتی ثبت می کردند اما در لحظه مواجهه صفحه با نور همه چیز از بین میرفت و صفحه به کلی تیره می شد .

 

 

 

 

لطفا در انتشار مطالب اخلاق حرفه ای را رعایت کنید

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...