این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد پرشیا جی اف ایکس کاملا محفوظ می باشد

بزرگان عکاسی جهان : دیان آربس | Diane Arbus

بزرگان عکاسی جهان : دیان آربس | Diane Arbus
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/02/17 0 نظر

 

دیان آربس پرآوازه ترین عکاس زن میانه ی قرن بیستم است که عکس های او از اقشار به حاشیه رانده شده ی جامعه شهرت بسیاری برایش به ارمغان آورد.

 

 

 

 

 

در این مقاله از مجموعه مقالات معرفی عکاسان بزرگ تاریخ در وب سایت پرشیا جی اف ایکس به معرفی "دیان آربس" عکاس پیشرو و سرشناس آمریکایی خواهیم پرداخت.

 

بیوگرافی دیان آربس

دیان آربس (Diane Arbus) با نام اولیه ی دیان نمروف در روز 24 ام ماه مارس سال 1923 در شهر نیویورک آمریکا در خانواده ای ثروتمند پا به جهان گذاشت. همین ثروت و رفاه مالی باعث شد تا رکود اقتصادی شدید دهه 1930 آمریکا موسوم به «رکود بزرگ»، به او احساس جداافتادگی و انزوا دهد.

آربس پس از ورود به دوره بزرگسالی تا آخر عمرش سعی کرد بین خود و خانواده اش و نوع تربیت آنها فاصله ایجاد کند. بسیاری معتقدند او موفق شد از طریق آثارش به این امر دست پیدا کند. چرا که احساس می کرد در جامعه خودش مورد ستم واقع شده و به عنوان یک شخص مطرود از جامعه با سوژه هایش احساس نزدیکی و خویشاوندی داشت. بسیاری او را «سیلویا پلات» دنیای عکاسی می دانند.

Diane-Arbus-pgfx03

مطالعه این مقاله پیشنهاد میشود : بزرگان عکاسی جهان : دیوید بیلی | david bailey

آربس در سال 1941، در سن هجده سالگی با محبوب دوران کودکی اش «الن آربس» ازدواج کرد. کمی بعد آنها هر دو به حرفه عکاسی روی آوردند. او که در سراسر زندگی اش دوره های افسردگی زیادی را پشت سر گذرانده بود، در روز 26 ام ماه جولای سال 1971، در سن 48 سالگی به زندگی خود خاتمه داد.

 

آغاز فعالیت حرفه ای دیان آربس

ثروت خانوادگی دیان آربس کمک کرد تا بتواند از سنین پایین علایق هنری خود را دنبال کند. اما نخستین بار در سال 1941 بود که دیان آربس به همراه همسرش از گالری «آلفرد اشتیگلیتز» دیدن کرد. همانجا بود که او برای اولین بار عکس های «متیو بریدی»، «پاول استرند» و «یوجین اتگت» (Eugène Atget) را دید و با عکاسی آنها آشنا شد.

بعد از جنگ جهانی دوم، در سال 1946، دیان آربس و همسرش وارد دنیای عکاسی تبلیغاتی شدند. آنها یک استودیوی عکاسی تبلیغاتی به نام «دیان و الن آربس» راه اندازی کردند. دیان به عنوان مدیر هنری و همسرش به عنوان عکاس استودیو فعالیت می کردند. او برای عکس ها ایده ارائه می کرد و به امور مربوط به مدل ها می پرداخت. دیان و همسرش نزدیک به یک دهه با مجله های «وگ» و «هارپرز بازار» همکاری کردند.

Diane-Arbus-pgfx02

با رسیدن دهه 1950، دیان که عکاسی تبلیغاتی او را تحلیل برده بود، از این نوع عکاسی دست کشید. او در سال 1956 به همراه دوربینش راهی خیابان های نیویورک شد. در این سالها آربس با عکاسی از شهروندان وقایع و ماهیت شهر را به ثبت می رسانید.

Diane-Arbus-pgfx01

آربس در ابتدای فعالیتش به عنوان عکاس بسیار خجالتی بود و از ارتباط واقعی با انسان ها اجتناب می کرد. او صحنه های از پیش آماده مانند موزه ی مجسمه های مومی یا تماشاگران ناشناس را ترجیح می داد.

او ابتدا در سال 1954عکاسی را نزد «برنیس ابت» (Berenice Abbott) و «الکسی برادوویچ» فرا گرفت. اما دوره ای که در سال 1956 نزد «لیزت مادل» (Lisette Model) گذراند، کمک کرد تا به سبک خاص خود در عکاسی دست پیدا کند.

 

دوران اوج شهرت دیان آربس

دیان آربس در سال 1963 با پروژه ای درباره «آیین ها، رسوم و سنت های آمریکایی» موفق شد کمک هزینه گوگنهایم را به خود اختصاص دهد. اولین نمایشگاه مهم آثار او در موزه هنرهای معاصر برگزار شد. بعضی از آثار هنری وی حاصل مأموریت های تجاری بین سالهای 1960 تا 1971 هستند.

مجموعه آثار آربس امروزه در «موزه متروپلیتن هنر نیویورک»، «گالری ملی هنرهای واشینگتن دی سی» و چند موزه و گالری دیگر نگهداری می شوند.

Diane-Arbus-pgfx10

 

تأثیر دیان آربس بر هنر عکاسی

آثار دیان آربس به شدت جنجال برانگیز هستند و در بعضی از بینندگان احساس همدردی شدیدی را ایجاد می کنند. با اینحال برخی دیگر عکس های او را نامتجانس و آزاردهنده می دانند. او با شیوه ی خود رسوم رایج درباره فاصله میان عکاس و سوژه را به چالش کشید. نتیجه ی این امر تنش روانی پرداخت نشده ای بود که ویژگی اصلی کارنامه هنری وی به شمار می رود.

Diane-Arbus-pgfx08

مطالعه این مقاله پیشنهاد میشود : عکاسان بزرگ جهان | یوسف کارش

آربس تکنیک های عکاسی مستند یا خبری را به کار می گرفت تا سوژه های واقعی را در محیط طبیعی شان به تصویر بکشد. او شیفته سوژه های بعید بود و در سوژه های ناخوشایند زیبایی خلق می کرد. او موفق شد از افرادی که اغلب شایسته ی مقابل دوربین قرار گرفتن تلقی نمی شدند، پرتره هایی خارق العاده ثبت کند.

آربس در عکس هایش همیشه به این مفهوم می پردازد که هویت فردی در اجتماع شکل می گیرد. عکس هایی که از اجرا کنندگان سیرک و زنان و مردان آرایش کرده و نقاب زده ثبت کرده به خوبی این مفهوم را منتقل می کنند.

Diane-Arbus-pgfx07

منتقدان گمان می کنند که سوژه های انتخابی او در اصل انعکاسی از مسائل هویتی خودش بوده اند، چرا که گفته بود در کودکی تنها از یک مسئله رنج برده بود و آنهم تجربه نکردن ناملایمات و سختی ها بود.

 

عکس های شاخص دیان آربس

دیان آربس عکس های شاخص زیادی دارد که اکثر آنها به صورت سیاه و سفید و از اقشار همیشه نادیده گرفته شده ی اجتماع ثبت شده اند. در ادامه دو مورد از برجسته ترین آثار وی را معرفی می کنیم.

Diane-Arbus-pgfx12

تماشاگران سالن سینمای خیابان چهل و دوم، نیویورک، 1958

 

Diane-Arbus-pgfx04

پسر بچه ای با نارنجک دستی اسباب بازی، سنترال پارک، نیویورک 1962

 

گزین گویه های دیان آربس

«واقعاً معتقدم چیزهایی وجود دارند که اگر من ازشان عکس نمی گرفتم هیچکس آنها را نمی دید.»

«کار مورد علاقه ام این است که بروم جایی که هرگز آنجا نبوده ام.»

Diane-Arbus-pgfx06

 

منابع:

artsy.net

theartstory.org

 

انتشار مقاله با ذکر نام و لینک سایت پرشیا‌جی‌اف‌ایکس به‌طور مشخص، بلامانع است.

 

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...