این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد پرشیا جی اف ایکس کاملا محفوظ می باشد

چرا باید حتما یک فلاش اکسترنال (خارجی) داشته باشید؟

چرا باید حتما یک فلاش اکسترنال (خارجی) داشته باشید؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/02/20 0 نظر

تقریبا هر دوربین جدیدی مجهز به یک فلاش روی خودش است، حتی بالا‌ترین مدل‌های دوربین‌های تک لنز انعکاسی (dslr) از آنجایی که تقریبا همه ­ی عکس‌هایی‌ که با این فلاش‌ها گرفته می ­شوند زشت هستند (نورهای شدید، قرمزی چشم، سایه‌‌های تیز و آن چهره ­ی متحیر از شلیک فلاش!) شاید از خود بپرسید چرا سازندگان این دوربین‌ها که مخصوص افرادی طراحی می­ شوند که مشتاق به عکاسی حرفه ­ای هستند، بر این فلاش‌ها اصرار دارند. در این مقاله به علت این امر می ­پردازیم...

 

 

فلاش روی دوربین محدودیت‌هایی‌ در استفاده دارد. بهترین مورد استفاده از آنها دقیقا برعکس چیزی است که عکاسان تازه ­کار از آن استفاده می ­کنند، یعنی‌ بهتر است از آن به عنوان نور پرکننده استفاده شود نه نور اصلی‌ در هنگام تاریکی. در روشنایی‌ شدید روز، فلاش روی دوربین شما می تواند به عنوان پرکننده ­ی نواحی تاریک، مخصوصا روی صورت اشخاص استفاده شود. همچنین در زمان‌هایی‌ که سوژه از پشت نور داده می ­شود می ­تواند باعث دیده شدن جزئیات سوژه شود.

فلاش روی دوربین همچنین می­ تواند در مواقعی استفاده شود که شما نمی ­توانید حساسیت (iso) دوربین را به اندازه ­ی کافی‌ بالا ببرید، یا با بالا بردن آن نویز تصویرتان زیاد می ­شود. ولی‌ در همین نقطه پرفایده بودن این فلاش تمام می ­شود. چرا که اگر دلیلتان برای استفاده از فلاش این است که "از هیچی‌ بهتر است!" بهتر است اصلا از آن استفاده نکنید. به همین دلیل است که هر عکاسی نیاز دارد یک فلاش اکسترنال داشته باشد.

External-Flash01

مطالعه این مقاله پیشنهاد میشود : فکوس صحیح | چگونه همیشه عکس هایی شارپ بگیریم

 

از نظر تکنیکی‌ چرا فلاش‌های اکسترنال بهتر هستند؟

قبل از این که به سراغ دلایل اصلی‌ برتری فلاش‌های اکسترنال نسبت به فلاش روی دوربین برویم، چند دلیل تکنیکی‌ وجود دارد که نشان می ­دهد بهتر است از فلاش‌های اکسترنال استفاده کنید. دلیل اول صرفه ­جویی‌ در مصرف باتری دوربین است، مخصوصا اگر زیاد با فلاش عکس می ­گیرید. فلاش‌های اکسترنال باتری­ های جداگانه ­ی خودشان را دارند، پس باتری دوربین شما را مصرف نمی ­کنند. این همچنین به این معنی است که مدت زمان شارژ مجدد آن کمتر است و شما می ­توانید عکس‌های پیاپی بیشتری با فلاش بگیرید بدون اینکه مجبور باشید برای شارژ مجدد آن صبر کنید.

دلیل دوم این است که فلاش اکسترنال قدرت بیشتری دارد (چیزی در حدود 15 برابر فلاش روی دوربین) که به شما امکان روشن کردن سوژه را در فواصل دورتر می ­دهد. همین­طور فلاش‌های اکسترنال به نسبت فلاش‌های روی دوربین محدوده ­ی وسیع‌تری را روشن می­کنند. فلاش‌های روی دوربین به دلیل داشتن زاویه نوردهی کمتر، غالبا گوشه‌های کادر را در تاریکی‌ باقی‌ می ­گذارند.

External-Flash05

 

دلایل دیگر

احتمالا شنیده­ اید که می‌گویند بهتر است فلاش را به صورت بازتابی از سطحی دیگر استفاده کرد. شما تا حدی می ­توانید نور فلاش روی دوربینتان را نرم کنید. به این صورت که یک تکه کاغذ یا پلاستیک سفید را با زاویه 45 درجه رو به بالا جلوی آن قرار دهید. این کار باعث می­ شود که نور فلاش پس از برخورد با سقف به شکلی‌ نرم به سمت سوژه بازتاب شود. که البته باعث کاهش قدرت نوری آن نیز می­شود و نیاز به جبران نوردهی دارد. اما هنگام استفاده از فلاش اکسترنال نیازی نیست با این محدودیت‌ها دست و پنجه نرم کنید. می­توانید جهت فلاش را به سمت سقف، دیوار، یک شی‌ بزرگ سفید یا هر سطح بازتابنده ­ی دیگری که در اطرافتان وجود دارد تنظیم کنید. انعطاف در حرکت فلاش اکسترنال بیان کننده­ ی این نکته است که فقط مجبور به استفاده از سقف نیستید. فلاش اکسترنال به دلیل قدرت بیشتر، نتایج بهتری نیز به شما می­ دهد، و توان روشن کردن کل محیط را به ­جای یک نقطه­ ی مشخص دارد.

External-Flash02

"چشم قرمز" عبارتی است که ما در توصیف عکس‌هایی‌ به ­کار می‌بریم که در آنها اشخاص شبیه به هیولا‌های فیلم‌های ترسناک با چشمانی خونین شده ا‌ند! قرمزی چشم زمانی‌ پدید می ­آید که نور فلاش به ته چشم و رگ‌های خونی آن در زمانی‌ که قرنیه (به دلیل تاریکی‌) خیلی‌ باز شده است برخورد می‌کند. اگرچه حتی ساده‌ترین ابزار‌های ویرایش عکس هم توانایی اصلاح قرمزی چشم را دارا هستند، اما هیچکس دوست ندارد ساعت‌ها وقت صرف اصلاح تک تک عکس‌هایش بکند. مخصوصا زمانی‌ که مجبور به این کار نیست. چرا که فلاش اکسترنال در فاصله­ ی­ بیشتری نسبت به لنز دوربین قرار گرفته است و می تواند زاویه متفاوتی نسبت به فلاش روی دوربین داشته باشد. نوری که از فلاش اکسترنال ساطع می ­شود به طور مستقیم وارد چشم و سپس وارد لنز دوربین نمی‌شود در نتیجه قرمزی چشم پدید نمی­ آید.

External-Flash06

اگرچه شما می­توانید از فلاش روی دوربین به عنوان نور پرکننده (fill light) استفاده کنید، اما فلاش اکسترنال برای این کار نیز بهتر است. دلیل اصلی‌ این امر قدرت بیشتر فلاش اکسترنال است. نور خورشید شدید است و شما نیاز دارید که روشنایی‌ فلاش را با روشنایی‌ نور خورشید هم­سان کنید تا بتوانید نواحی تیره ­ی عکس را به اندازه ­ی کافی‌ روشن سازید. این به این معنی‌ است که فلاش اکسترنال شما می ­تواند فاصله­ ی متفاوتی نسبت به فلاش روی دوربین شما داشته باشد تا به نور یکسان دست یابید. همچنین امتیاز بارز این فلاش‌ها این است که می­ توانید آن را به طور مستقل هرجا که می‌خواهید قرار دهید. در صورتی‌ که با فلاش روی دوربین فقط محدود به زاویه ­ی مستقیم هستید.

External-Flash03

 

برخی‌ اشکالات فلاش‌های اکسترنال

تقریبا هر کالای خوبی‌ نواقصی نیز دارد. در غیر این صورت زندگی‌ بسیار ساده ­تر می ­شد. فلاش‌های بزرگ­تر نتایج بهتری می­ دهند، اما این بدین معنا است که باید زحمت بیشتری برای حمل آنها بکشید. پس به فکر یک کیف دوربین بسیار بزرگ باشید. همچنین قیمت بالای این محصولات نیاز به گفتن ندارد. هر کسی‌ توانایی خرید این تجهیزات را ندارد.

کمی‌ آزمون و خطا کردن نیز اجتناب ناپذیر است. احتمالا مجبور خواهید بود زوایا یا سطوح بازتابنده­ ی مختلفی‌ را امتحان کنید. به علاوه نیازمند تنظیم قدرت فلاش از منوی آن همچون دوربین خواهید بود. همچنین باید رابطه­ ی بین دیافراگم دوربین و فلش خود را با توجه به فاصله از سوژه بشناسید (حاصل تقسیم "عدد راهنمای فلاش" بر فاصله­ ی شما تا سوژه، عدد دیافراگم را مشخص می‌کند). در غیر این صورت به عکس‌هایی‌ برخورد خواهید کرد که یا به اندازه ­ی کافی‌ روشن نشده ­ا‌ند یا بیش از حد روشن­ هستند.

تا زمانی‌ که تمرین نکنید، در حال آزمون و خطا هستید. پس به خاطر داشته باشید که عکس عالی‌ به سرعت پدید نمی ­آید، و ممکن است عکس‌های زیادی را خراب کنید قبل از اینکه به آن عکس عالی‌ برسید.

External-Flash04

مطالعه این مقاله پیشنهاد میشود : روش‌های عکاسی ماکرو با استفاده از لنز‌های معمولی

گاهی اوقات فلاش یک ضرورت از روی ناچاری است. پس فلاش اکسترنال بخشی از تجهیزات است که هر عکاسی باید همراه خود داشته باشد، مخصوصا در مواردی که سه پایه همراهتان نیست یا زمانی‌ که نمی­ خواهید یا نمی­ توانید حساسیت سنسور دوربین را بالا ببرید. با تمرین کافی‌ می ­توانید عکس‌هایی‌ با استفاده از فلاش بگیرید که به نظر نمی ­رسد در آنها از فلاش استفاده شده است. و این خیلی‌ بهتر از عبارت "بهتر از هیچی‌" است.

 

 

منبع:

digital photo secrets

 

انتشار مقاله با ذکر نام و لینک سایت پرشیا‌جی‌اف‌ایکس به‌طور مشخص، بلامانع است.

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...