این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد پرشیا جی اف ایکس کاملا محفوظ می باشد

نکاتی برای خلاصی از حالت اتوماتیک دوربین

نکاتی برای خلاصی از حالت اتوماتیک دوربین
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/12/08 0 نظر

 برای تبدیل شدن  به عکاس حرفه ای نیاز دارید علاوه بر تنظیمات اتوماتیک دوربین بر تنظیم به صورت دستی هم مسلط شوید تا عکس هایی شگفت انگیز خلق کنید برای رسیدن به این هدف ما  در این مقاله شما را با راهکارهای ساده و سریع آشنا خواهیم کرد...

حالت اتوماتیک(automatic mode)

همه ما برای اولین بار که دوربین ساده DSLR را دست گرفته ایم ، از دیدن آن همه حرف و نشانه بر روی  نشانگر چرخان حالت (Mode dial) دوربین شگفت زده شده ایم و از خودمون پرسیدیم که معنی آنها چیست؟

  شاید حالا زمان آن رسیده که به جای عکاسی از همه چیز  با حالت اتوماتیک، این حالت را رها کنیم  و دیگر گزینه های موجود را یاد بگیریم و به عکس هامون خلاقیت بیشتر ببخشیم . در کنار حالت های اسپرت ، سلفی ، پرتره ، نور کم ، کلوز آپ ، یا پس زمینه ، دوربین ها ممکن است با حالت های  برنامه(program)، تقدم شاتر(shutter priority) ، تقدم دیافراگم( aperture priority) و حالت دستی (manual mode) تجهیز شده باشند.

سعی کنید از مواجهه با حالت های مختلف عکاسی نترسید و به عنوان یک عکاس علاقمند به حرفه ای شدن مطالب مفید را بیاموزید و بکار بگیرید .

 اگر جایی خوانده اید که نمیتوانید عکاس حرفه ای شوید مگر اینکه  با حالت دستی کار کنید، کاملا اشتباه است. گاهی شرایطی پیش می آید  که عکاس برای عکاسی، عملاً و یا برای ایجاد خلاقیت باید از مود های اسپرت یا shutter priority استفاده کند.

به عنوان مثال زمانی که از بازی فوتبال عکاسی می کنیم، یا عکس پرتره می گیریم یا شاتی از یک رز زیبا می گیریم، انتخاب حالت های مختلف راهکار مناسبی است.

به هر حال  در ادامه اطلاعات بیشتری درباره ی هر یک از این حالت ها  و کاربردشان برای اهداف یا استایل های مختلف عکاسی در اختیارتان قرار میدهیم  که با آزمایش و تسلط بر هر حالت قادر به یادگیری در راستای حرفه ای شدن خواهید بود.

در کنار تسلط بر تنظیمات دوربین میتوانید  با یادگیری ترفندهایی جالب به خود در خلق عکس های شگفت انگیز و خلاقانه کمک کنید. برای آشنایی با این ترفندها میتوانید مقاله 20 ترفند عکاسی که نتایج شگفت انگیزی به همراه دارد را مطالعه نمایید.

1. حالت پروگرام (P)

در حالت پرو گرام (program mode) ، دوربین به صورت خودکار بهترین سرعت شاتر و دیافراگم را برای عکاسی بهتر مشخص می کند و این اختیار را به شما می دهد که خودتان iso را تغییر دهید. این حالت در دوربین های کنن و نیکون با حرف (p) بر روی صفحه مود مشخص شده است.

فرصت مناسبی است که پس از مدتها استفاده از حالت خودکار، از این حالت ( پروگرام ) استفاده کنید. حالت پروگرام شما را در موقعیتی قرار می دهد که در کنار انتخاب بهترین سرعت شاتر و دیافراگم توسط خود دوربین، تنظیمات ISO را خودتان کنترل کنید و عکس های زیبایی بگیرید. 

حالت P به شما و عکاس این امکان را می دهد که بفهمید، چگونه تغییر میزانiso بر چیزهایی مثل نوردهی، نویز، کیفیت رنگ و غیره تاثیر خواهد گذاشت.

 

عکس زیر در یک فضای کاملا تاریک با ایزو 4000 گرفته شده؛ آنچه در این عکس مشهود است، افزایش میزان نویز به خاطر این ایزوی بالا است.

برای آشنایی بیشتر  با ISO  میتوانتید مقاله راهنمای استفاده از ISO دوربین را مطالعه کنید.

2. حالت تقدم شاتر ( یا TV )

همانطور که از اسمش مشخص است، حالت تقدم شاتر (shutter priority  ) شما را در موقعیتی قرار می دهد که سرعت شاتر را خودتان کنترل کنید، اگر چه دوربین به طور خودکار مناسب ترین میزان دیافراگم، برای عکاسی بهتر را تعیین می کند.

همچنین این اختیار را دارید که ISO را خودتان تنظیم کنید. این حالت در دوربین های نیکون با حرف S  و در دوربین های  کنن با TV مشخص شده. زمانی که نیاز است حرکت های سریع ورزشی را ثبت کنید یا بخواهید عکسی بگیرید که حس حرکت خط افق در شب را در آن نشان دهد،  همه بستگی به این دارد که شاتر شما چقدر بلند یا کوتاه است.

برای ثبت چیزهایی مثل ورزش فوتبال که سرعت زیادی دارند،  با یک سرعت شاتر 1/500 در ثانیه یا سریعتر آغاز کنید؛ چرا که این امکان را می دهد که حرکات را به طور کامل ثبت کنید و هر تاری حرکت را حذف خواهد کرد. برعکس اگر بخواهید از حرکت آبشار عکس بگیرید، انتخاب سرعت شاتر ⅕ در ثانیه یا آهسته تر به شما اجازه می دهد که ریزش آب را در عکس نهایی خود ببینید.

در عکس زیر، تاثیر سرعت شاتر⅕ در ثانیه را در عکس می بینید.

3. حالت تقدم دیافراگم (A یا AV)

زمانی که به کنترل کامل تنظیمات دیافراگم نیاز است اما خود دوربین مراقب تعیین سرعت شاتر است، آن زمان تقدم دیافراگم ( Aperture priority) به درد می خورد. یعنی خودتان می توانید دیافراگم را تنظیم کنید اما تنظیم سرعت شاتر به عهده ی خود دوربین است.  این حالت با حرف A  در دوربین های نیکون مشخص شده و در دوربین های کنن با AV

 با تغییر در دیافراگم می توانید عمق میدان ( یا این که چه مقدار از عکس در فوکس باشد) را کنترل کنید، به علاوه با تغییرات دیافراگم، میتوان میزان نور دهی عکس را کنترل کرد.

دراین عکس که از یک غنچه گرفته شده؛ می بینید چگونه انتخاب  دیافراگم f2/8 پس زمینه عکس را تار، و در عین حال عمق میدان راخیلی باریک کرده است.

4. حالت دستی (M)

حالا که به همه ی این حالت های نیمه اتوماتیک تسلط یافتید، نوبت آن است به سراغ حالت دستی (Manual Mode) بروید. پس از صرف وقت برای یادگیری ایزو در حالت پروگرام، سرعت شاتر در حالت تقدم شاتر، و دیافراگم در تقدم دیافراگم، آماده اید همه ی آموخته هایتان را یک جا جمع کنید و عکاسی در حالت دستی را آغاز کنید، آنجاست که باید کنترل دقیق تمام این تنظیمات را در یک زمان داشته باشید.

در آغاز، از آنجایی که متغیر های زیادی برای کنترل وجود دارد آسان به نظر نمی رسد  اما جدیت شما در یادگیری و عمل، کلید این است که عکاسی شما با حرفه ای ها مقایسه شود.

بهتر است برخیزید و شروع به عکاسی کنید.

آزمون و خطا بهترین راه برای یادگیری این است که چگونه عکس بگیرید یا نگیرید.

با دانستن اصول اولیه هر یک از حالت های عکاسی، زمانی را برای فهمیدن چگونگی تاثیر تنظیمات شاتر، دیافراگم، یا ایزو بر روی عکس نهاییتان، اختصاص دهید.

شاید یاد گیری چگونگی کار با همه ی این تنظیمات زمان بر باشد، و در طول مسیر متوجه این می شوید که بعضی عکس هایتان کمتر یا بیشتر از حد لزوم در معرض  نور قرار می گیرند.

همه ی اینها یک شبه اتفاق نمی افتد، اما سرانجام شما هم  سبک خلاقانه خود را پیدا خواهید کرد و خیلی زود به مهارت های ضروری برای خلق عکس های زیبا  مسلط خواهید شد.

 

 

لطفا در انتشار مطالب اخلاق حرفه ای را رعایت کنید

 

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...