آموزش عکاسی پایه : ایزو - ISO

آموزش عکاسی پایه : ایزو - ISO
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/09/07 0 نظر 904 بازدید

تنظیمات صحیح ISO  علاوه بر نوردهی مناسب، کیفیت عکس را نیز بالا میبرد

ISO چیست؟

ISO یکی از ضلع های مثلث نوردهی (سرعت شاتر، دیافراگم، ISO) است؛ که برای استفاده ی بهینه تر از دوربینتان باید آن را خوب درک کنید. تاثیرISO تنها بر روی نوردهی عکس نیست؛ بلکه بر روی کیفیت عکس نیز تاثیر دارد. در این مقاله  تلاش بر این است که ISO و نحوه ی استفاده عملی از آن به زبانی ساده آموزش داده شود.

مقدار ISO میزان حساسیت به نور سنسور را در دوربین های دیجیتال عکاسی و فیلم برداری تعیین میکند .

میزان کمتر ISO به این معنی است که سنسور شما حساسیت کمتری به نور دارد. و برعکس اگر مقدار ( عدد ) ISO بالاتر باشد نشان دهنده ی حساسیت بیشتر به نور است. در دوربین های دیجیتال معمولا درجه ی ISO از 100 شروع می شود. از آنجا به بعد دوبرابر دوبرابر ادامه می یابد تا جایی که دوربین شما محدودیت دارد .

برای مثال100  2004008001600›3200. .

گاهی بسیاری از دوربین های دیجیتال ISO های بیشتری را در اختیار شما می گذارد به این صورت که به شما اجازه می دهد درجه ایزو را بین فواصل هریک از اعداد لیست شده در بالا قرار دهید. به همین خاطر است که گاهی اعدادی مثل 125، 160، 240، 320، 640 و غیره بر روی تنظیمات ISO دوربینتان می بینید.

چگونه ISO بر روی نور دهی تاثیر می گذارد ؟ 

از آنجایی که میزان ISO  نشاندهنده ی حساسیت حسگر تصویر شما به نور است پس هرچه ISO بالاتر باشد تصویر روشن تر است و به همین شکل ISO کمتر به معنی کاهش نوردهی و روشنی تصویر است.

هر چقدر عدد ISO  بیشتر باشد عکس ها روشنتر  و نمایان ترند .

 

ISO و نویز تصویر

نویز تصویر مربوط به دانه دانه بودن یا پیکسل های نامناسب در یک عکس  که کیفیت عکس را پایین می آورد. یکی از دلایل نویز تصویر، ISO بالاست. هنگامی که ISO در محدوده ی 400-800 باشد؛ ممکن است متوجه نویز پدیدار شده در نواحی مسطح عکس شوید.  همانطور که ISO به 1600 یا بیشتر افزایش می یابد نویز رفته رفته در کل تصویر مشخص می شود.

به خاطر داشته باشید که در همه ی دوربین ها ISO و نویز رابطه ی مستقیم دارند. معمولا دوربین هایی با سنسور های کوچک مثل ، گوشی های هوشمند، حتی با ISO پایین هم نویز زیادی را در عکس نشان می دهند. در کل هر چه سنسور بزرگتر باشد دوربین بهتر نویز را کنترل می کند. هرچند، اندازه پیش نمایش کوچک به این معنی است  که حتی در ایزو 6400 متوجه نویز نخواهید شد.

نگاهی دقیق تر به ایجاد نویز توسط ISO

اجازه بدهید تاثیر نویز و ISO را با نمایش چهار عکس بزرگ از یک گیاه  نشان دهیم. همه ی تصاویر ترکیب یکسانی دارند  تنها تفاوت آنها در میزان ISO  مختلفی است که با آنها عکس گرفته ایم.

 

ایزو 100 کمترین میزان ISO  است که می توان در دوربین Canon 5D iii  انتخاب کرد . همانطور که میبینید کیفیت تصویر بالاست و عملا دانه دانه ها در تصویر دیده نمی شود.

 

دوربین فول فریم  حتی در ایزو 800، خیلی خوب نویز را کنترل می کند و نقطه های ریزدانه دانه همچنان دیده نمی شوند. اگر چه، اگر نگاه دقیق تری به منطقه ی خارج از فوکس بیاندازید در قسمت های سبز تیره عکس، کم کم این دانه ها را می بینید.

 

در مقایسه با ایزو 800,  نویز در ایزو 6400 بیشتر مشخص است. زمانی که در عکس های خود به دنبال نویز می گردید بهتر است نگاهی به مناطق مسطح و خارج از فوکس بیاندازید. ساختار برگ به گونه ای است که به خوبی دانه دانه ها هنگام فوکس را پنهان می کند.

 

نویز درایزو25600 بسیار واضح است.

علاوه برنمایان بودن نویز، ایزو 25600  تاثیر ناخوشایند دیگری نیز دارد. به قسمت های روشنتر برگ نگاه کنید. هرچه ISO بالاتر می رود روشنایی این قسمت بیشتر میشود. در حقیقت این قسمت سفید تر می شود و ساختار برگ از بین می رود. مواظب باشید! میزان ISO بالا تاثیر منفی بر روی اینکه چگونه دوربین شما قسمت های خیلی تیره و خیلی روشن عکس را کنترل کند ، دارد

گزینه های کاهش نویز

قبل از این که جلوتر برویم باید به این مسئله اشاره کنم، DSLR  های مدرن گزینه هایی برای کاهش نویز دارند. اما توصیه نمی کنم که آن ها را فعال کنید. آنها فقط نویز را از بین نمی برند. تصویر شما مسطح و جعلی به نظر خواهد رسید؛ درست مثل وقتی که از رنگ پاش استفاده می کنید. نرم افزار  پردازش گر دوربین ، راه درازی در پیش دارد. پیشنهاد می کنم در پایان ویرایش عکس در نرم افزار هایی مثل لایت روم یا فوتوشاپ، نویز ها را حذف کنید.

عملکرد ISO دوربین شما

همه ی دوربین های دیجیتال از نظر کنترل نویز  با یکدیگر متفاوت اند، این مسئله تاحدی مربوط به چگونگی ISO  کم است. قبل از داشتن دوربین فول فریم،  دوربینی با حساسیت APS-C داشتیم. خیلی دوربین مناسبی بود و عکس های خوبی می گرفت.  اگرچه ما با ISO بیشتر از 1600 عکس نگرفتیم چون از این مقدار به بعد عکس نویزهای زیادی داشت.  با دوربین فول فریم حتی برای عکس برداری با ایزو 6400 مشکلی نداریم. توصیه می کنیم برای امتحان عملکرد ISO   دوربینتان به صورت متوالی چند عکس بگیرید و هر کدام را بر روی ISO های مختلف تنظیم کنید درست مثل کاری که ما در بالا انجام دادیم. سپس عکس هایتان را بر روی یک صفحه ی بزرگتر مورد بازبینی قرار دهید  و تصمیم بگیرید کدام برایتان بهتر است.  دانستن توانایی ها و محدودیت های دوربین همیشه با ارزش است. این مسئله به شما برای تصمیم گیری هوشمندانه به هنگام عکاسی کمک خواهد کرد.

از ISO خودکار (Auto ISO) بپرهیزید و یا حداقل محدودیت هایی قائل شوید

شما همیشه به فراخور موقعیت های خاص باید ISO دوربین تان را تنظیم کنید. فرض کنید از تولد برادر کوچکترتان عکس برداری می کنید به این خاطر که او بسیار از شما کوچکتر است و مهمانان نیز در سنی هستند که بیشتر از چند دقیقه نمی توانند بنشینند پس در این مهمانی جنب و جوش زیادی خواهد بود. برای ثبت حرکت هایشان چه می خواهید؟  برای ثبت فعالیت هایشان حداقل به سرعت شاتر1/125 و اگر نشد 1/250 نیاز دارید.

با به خاطر داشتن این مسئله  اگر مهمانی در جایی مثل باغ در یک روز افتابی برگزار شود به احتمال زیاد برای عکس برداری با ISO  بین 100-400 هیچ مشکلی نخواهید داشت. اما اگر در یک فضای سرپوشیده عکس بگیرید اوضاع پیچیده تر میشود.  برای رسیدن به چنین سرعت شاتری در نور محدود  اغلب به میزان ISO بالاتری (حساس تر به نور) نیاز دارید. امکان دارد نیاز باشد که ISO  را تا 1600 و گاهی تا 3200 بالا ببرید.

این کار کمک می کند با سرعت شاتر بیشتری عکس بگیرید و جنب و جوش ها را ثبت کنید.

اگر هنوز هم دوست دارید از تنضیمات ISO خودکار استفاده کنید توصیه می کنیم روی بالاترین میزان تنظیم کنید. باید ISO را بر روی بالاترین سطحی تنظیم کنید  که دوربینتان عکس های با کیفیت خوبی می گیرد.

اگر از ISO خودکار استفاده می کنید فکر خوبی است که روی بالا ترین حد بگذارید.

 

تنظیمات ISO پیشنهادی

از تنظیمات ISO زیر به عنوان نقطه ی شروع برای عکس برداری های بعدی استفاده کنید. چندین تصویر آزمایشی با ISOهای مختلف بگیرید و بهترین نوردهی را پیدا کنید. در زیر چند دستور العمل برای ISO در موقعیت های مختلف آمده است.

  • 100-400: فضای باز و به هنگام روشنایی روز .
  • 400-1600: فضای سر پوشیده و باز به هنگام گرگ و میش و روزهای ابری .
  • 1600-…….: در هر موقعیت با نور کم.

البته این ها دستور العمل های کلی هستند. متغیر های بیشتری وجود دارد که به هنگام عکس برداری باید آنها را در نظر بگیریم.

فقط به خاطر داشته باشید که آزمایش کردن با تنظیمات مختلف بهترین راه برای تکمیل چیز هایی است که اینجا می آموزید.

 

برای عکاسی خیابانی دوربین را حداقل در 80 درصد مواقع بر رویISO  400 تنظیم می کنیم. حتی زمانی که بیرون به اندازه کافی روشن است می توانیم با ISO  100 نیز عکس برداری کنیم .

در طول روز ایزو 400 به خوبی برای همه ی موقعیت هایی که به هنگام قدم زدن در خیابان با آنها مواجه شده ایم کارایی دارد. مهم تر این که به ما این اجازه را می دهد دیافراگم را بیشتر ببندیم تا عمق بیشتری از زمینه را به عکس هایمان بدهد .

اگر چه به هنگام گذشتن از مراکز خرید و مکان هایی با سایه های زیاد میزان ISO  از 400-1600 تغییر می کند. اما باید اعتراف کنیم به ندرت از میزان ISO بیشتر از 1600 استفاده می کنیم.

 

در آخر               

ISO بالا تر اجازه می دهد زمان نور دهی کمتری داشته باشید.  اما به خاطر داشته باشید بذل و بخشش در بالا بردن ISO باعث از بین رفتن کیفیت عکس شما می شود. عملا ISO اولین تنظیمی است که انجام می دهیم.  قبل از این که راه بیافتیم به سرعت ISO مورد نظر را انتخاب می کنیم  و تا زمانی که نور تغییر کند و دیگر نتوانیم با دیافراگم ایده آل بدون افزایش ISO عکس بگیریم به آن فکر نمی کنیم.

 

لطفا در انتشار مطالب اخلاق حرفه ای را رعایت کنید

 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 6

مطالب مرتبط

تبلیغات

 

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...