آموزش عکاسی پایه : سرعت شاتر

آموزش عکاسی پایه : سرعت شاتر
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/12/10 0 نظر 1,765 بازدید

بکارگیری اصول عکاسی و مفهوم های 3 گانه عکاسی، به شما در رسیدن به اهداف خلاقانه کمک میکند و یکی از این اصول که در این مقاله با آن بیشتر آشنا خواهید شد سرعت شاتر میباشد در این متن با زبانی ساده نحوه استفاده از سرعت شاتر برای نوردهی درست به عکس را برای شما شرح خواهیم داد 

سرعت شاتر، ISO و دهانه ی دیافراگم ، مثلث نوردهی را تشکیل می دهد. این مثلث مفهومی مهم در عکاسی است چرا که مستقیما در نوردهی شما تاثیر می گذارد. به علاوه، می توانید از سرعت شاتر برای فریز حرکت یا خلق ماتی حرکت (موشن بلر) در عکس های خود استفاده کنید . هم چنین مروری داریم بر چگونگی استفاده از سرعت شاتر برای اهداف خلاقانه تر .

سرعت شاتر چیست

سرعت شاتر به مدت زمانی اطلاق می شود که مکانیسم شاتر موجود در دوربین  چقدر برای نور دهی روی حسگر باز است .

از آن جایی که مدت زمان نور دهی روی حسگر تصویر را می سنجد، به عنوان زمان در معرض نور قرار گرفتن هم شناخته شده است. سرعت شاتر در ثانیه یا دقیقه اندازه گیری می شود .

شاتر دوربین چیست

شاتر دوربین به پوششی در جلوی حسگر گفته می شود که هر زمان شاتی می گیرید باز و بسته می شود. مکانیسم دقیق شاتر بسته به نوع دوربینی که دارید، متفاوت است. اجازه دهید از دوربین DSLR به عنوان نمونه استفاده کنیم. این دوربین ها آینه ای جلوی شاتر دارند که با آن می توانید تصویر را در منظره یاب ببینید وقتی عکسی میگیرید، این آینه  بالا می رود و پوشش شاتر به سمت پایین حرکت می کند تا در معرض حسگر عکس قرار گیرد . 

 

چگونه سرعت شاتر را اندازه بگیریم

از آن جایی که منظور از سرعت شاتر مدت زمان آن است، سرعت شاتر بر حسب ثانیه یا حتی دقیقه اندازه گیری می شود. از آن جایی که سرعت شاتر برای فریز کردن هرگونه سوژه ی متحرک لازم است، مورد استفاده قرار گرفتن کسری از ثانیه هم در سرعت شاتر معمول است. به عنوان مثال، برای فریز کردن حالت کسی که راه می رود، به سرعت شاتری با حداقل 1.250 در ثانیه نیاز خواهید داشت.

دوربین های مدرن سرعت شاتر بسیار سریعی دارند که به 1.8000 ثانیه می رسد. چنین سرعت هایی هنگامی کارآمد است که بخواهید حالت حرکت سریع سوژه ها را فریز کنید. مثل حرکت فوتبالیست ها، ماشین های مسابقه یا حیوانات در حیات وحش .

آموزش عکاسی پایه : شناخت ایزو - ISO

نمودار سرعت شاتر

نمودار سرعت شاتر زیر به وقفه های کامل سرعت شاتر اشاره دارد. از چپ به راست، مدت زمان در معرض نور بودن و در آخر نوردهی ( میزان نور ) دو برابر می شود. . هم اکنون، می خواهم بدانید که دوربین ها معمولا این وقفه های کامل را به نصف یا یک سوم وقفه می شکنند تا کنترل بیشتری روی سرعت شاتر داشته باشند. در این جا نمونه ای از این نمودار ها را می بینید .

 

نحوه تنظیم سرعت شاتر

کنترل سرعت شاتر منجر به نتایج بسیار عالی خواهد شد. بنابراین چگونه سرعت شاتر را تنظیم می کنیم؟

می توانید سرعت شاتر را در سه حالت زیر که در دوربین شما موجود است، تعیین کنید. حالت راهنما، حالت تقدم شاتر ( شناخته شده به عنوان TV  در دوربین های کانن و S  در نیکن )، یا حالت Bulb

حالت تقدم شاتر : به شما امکان تعیین سرعت شاتر تا 30 ثانیه را می دهد. دوربین، دهانه ی دیافراگم را به صورت خودکار برای رسیدن به نور دهی درست به سرعت شاتر کنترل می کند. معمولا به آن TV  در دوربین های کانن و  در نیکن می گویند .

حالت راهنما : به شما امکان تعیین سرعت شاتر تا 30 ثانیه را می دهد. باید  دهانه ی دیافراگم را به صورت دستی برای دستیابی به نور دهی درست به سرعت شاتر تان کنترل کنید.

حالت Bulb  : به شما امکان تعیین هر سرعتی از شاتر را می دهد ( حتی بیشتر از 30 ثانیه ). مخصوصاً وقتی می خواهید با نور دهی طولانی عکاسی کنید، مفید واقع می شود. زمانی که دوربین در یکی از حالات گفته شده قرار داشت، به صفحه ی کنترل رفته تا سرعت شاتر  دوربین را تنظیم کنید.

نحوه ی خواندن سرعت شاتر

می توانید سرعت شاتر دوربین  را با نگاه کردن به پانل LCD  دوربین DSLR  ی که در اختیار دارید  (همانطور که نشان داده شده است)، سرعت شاتر معمولا در قسمت چپ میزان دهانه ی دیافراگم نشان داده می شود.

چه زمانی از سه پایه استفاده کنیم

 هر سرعت شاتری کمتر از 1.60 ثانیه نسبت به لرزش دوربین، وقتی با دست آن را نگه داشته اید، واکنش نشان می دهد ( تصاویر تار ). این امر مخصوصاً وقتی دوربین و لنز سنگین باشد، صادق است. می توانید میزان ثبات دوربین و دست خود را با تغییر دادن دوربین  به حالت Tv/s  و انتخاب سرعت شاتر 1.10 ثانیه بیازمایید. در صورتی که عکس شما تار بیفتد می توانید ببینید.

راه حل این موضوع استفاده از سه پایه برای دوربین هنگام عکاسی با سرعت شاتر کمتر از 1.60 ثانیه است. به طور کلی استفاده از سه پایه حتی در سرعت های سریع تری که امکان لرزش دوربین را به صفر می رساند هم ایده ی خوبی است.

موشن بلر ( تاری حرکت ) 

موشن بلر نتیجه ی حرکت سریع سوژه است، به این خاطر که مدت زمان طولانی تری در معرض حسگر دوربین قرار می گیرد، تار می افتد. می توانید حرکت هر سوژه ی در حال حرکت را تا وقتی که سرعت شاتر در مقایسه با سرعت سوژه ی در حال حرکت کند تر است، بلر کنید. شاید فکر کنید که عکاسان باید از موشن بلر به هر قیمتی شده اجتناب کنند. اگر چه این اثر خط مانند می تواند به عکاسان برای نشان دادن حرکت، بر انگیختن احساسات یا ضبط گذری از زمان و .. مفید واقع شود. برای مثال، هنگام گرفتن عکس زیر، رقص آئین باستانی در معبد بودائی ها، سرعت کمتری  برای رساندن سرعت و حرکت به بینندگان انتخاب شده است. این آئین، رقصی پیچیده است که در آن دو گروه از رقاصان دور یک رقاص حلقه زده و چوب دستی هایی در دست دارند که به رقصنده ی میانی وصل است. انتخاب سرعت شاتر کم این امکان را به بیننده داده است که حس و اکشن سریع در نمایش را دریافت کند.

نکته :  هنگامی که در نور روز عکاسی می کنید، کند کردن شاتر برای ضبط موشن بلر می تواند غیر ممکن باشد. این امر به این دلیل است که نور دهی طولانی عکس را در معرض نور زیاد قرار خواهد داد. در این حالت سه کار می توانید انجام دهید تا مدت زمان طولانی تری در معرض نور قرار گیرید.

- دهانه دیافراگم کوچکتری انتخاب کنید تا نور موجود را کاهش دهد. اگر از حالت تقدم شاتر استفاده می کنید، دوربین به صورت خودکار دهانه ی دیافراگم را کاهش می دهد.

- تا آن جا که ممکن است ISO  را کاهش دهید چراکه حساسیت فیلم عکاسی به نور پایین است.(مقاله راهنمای استفاده از ISO دوربین را مطالعه کنید)

- از یک فیلتر Neutral Density  (ND) برای کاهش نور ورودی به لنز استفاده کنید.

برای انجام این کارها نیاز است که شاتر برای مدت زمان بیشتری باز باقی بماند تا به شما امکان ضبط موشن بلر را بدهد.

فریز حرکت

موقعیت هایی وجود  دارند که می خواهید از ماتی حرکت اجتناب کنید و به جای آن حرکت را فریز کنید. این امر به عکاسان کمک می کند تا لحظاتی را خلق کنند که تنها یک عکس می تواند آن را ثبت کند. کمترین میزان سرعت شاتر بستگی به این دارد که سوژه شما چقدر سریع حرکت می کند . برای مثال ، یک مرغ مگس خوار با حرکت سریع نیاز به سرعت 1.2000 ثانیه دارد اما عکس شخصی در حال راه رفتن می تواند بدون هیچ موشن بلری با سرعتی بالغ بر 1.250  ثانیه گرفته شود .

عکاسی با نور دهی طولانی

مطمئنم تا حالا تصاویری از آبشار های آب شیرین را دیده اید. در صورتی که ندیده اید، در پایین ببینید. این اثر از زمان نوردهی بیشتری برای ثابت کردن هر حرکتی در منظره استفاده می کند. از این رو آن را عکاسی با نور دهی طولانی نامیده اند. برای مثال، برای ملایم نشان دادن آب، نور دهی روی 5 ثانیه تنظیم شده است. در طول نور روز دستیابی به چنین مدت زمانی از نور دهی بدون این که عکس شما  در نور غرق شود، تقریبا غیر ممکن خواهد بود. همان طور که قبلا گفته شد، یک فیلتر ND  می تواند در چنین مواقعی به کاهش میزان نور ورودی به دوربین کمک کند و به ما امکان مدت زمان طولانی تری نور دهی بدون این که عکس در نور غرق شود، بدهد.

سرعت شاتر 5 ثانیه ، آب این آبشار ایسلندی را روان تر نشان داده است 

مثال های بیشتر را در مقاله 50 مثال عالی از عکاسی با نور دهی طولانی مطالعه نمایید 

حالت Bulb

همانطور که در مقاله نکاتی برای خلاصی از حالت اتوماتیک دوربین گفته شده است حالت های راهنما و تقدم شاتر دوربین  به شما امکان تنظیم نور دهی در بیشترین حالت تا 30 ثانیه را می دهد . اگر بیش از 30 ثانیه به نور دهی نیاز دارید ، باید به حالت  Bulb دوربین بروید. در این حالت شاتر  تا زمانی که دکمه ی شاتر را می فشرید باز می ماند. این امر وقتی عکاسی با نور دهی طولانی می کنید بسیار کارآمد است. چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که فشار دادن بی وقفه ی دکمه ی شاتر با انگشت تان فکر خوبی نیست. به جای آن از shutter release  که به دوربین متصل است، استفاده کنید. تا بتوانید از هرگونه لرزش دوربین هنگام نوردهی اجتناب کنید. نیازی به گفتن نیست که هنگام نور دهی نیاز است که از یک سه پایه استفاده کنید.

 

در پایان یادآور میشویم که سرعت شاتر دقیق، بستگی به عوامل زیادی مثل نیاز های خلاقانه ( فریز یا ماتی حرکت )، نور، ISO ، سوژه و ... دارد .

 

 

لطفا در انتشار مطالب اخلاق حرفه ای را رعایت کنید

 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 8

مطالب مرتبط

تبلیغات

 

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...