این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد پرشیا جی اف ایکس کاملا محفوظ می باشد

کاربرد فیلترها در عکاسی

کاربرد فیلترها در عکاسی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/03/04 0 نظر

در گذشته که عکاسی روی فیلم‌های آنالوگ صورت می­گرفت، فیلترها بخش مهمی‌ از تجهیزات عکاسی را تشکیل می­دادند. آنها معمولا برای تعادل رنگ نور یا اضافه کردن تاثیری خاص روی عکس استفاده می­شدند.  پس آیا هنوز استفاده از آن فیلترها رواج دارد؟ 

کاربرد فیلترها در عکاسی

در گذشته که عکاسی روی فیلم‌های آنالوگ صورت می­گرفت، فیلترها بخش مهمی‌ از تجهیزات عکاسی را تشکیل می­دادند. آنها معمولا برای تعادل رنگ نور یا اضافه کردن تاثیری خاص روی عکس استفاده می­شدند. اما تکنولوژی دیجیتال امروزه به ما امکان تنظیم تعادل سفیدی (white balance)  را به صورت دستی‌ و همچنین امکان ایجاد تغیرات را در تصویر بعد از عکاسی می­دهد. پس آیا هنوز استفاده از آن فیلترها رواج دارد؟ اگر جواب مثبت است چگونه می‌توان از آنها استفاده کرد؟ و چگونه باعث بهبود عکس‌ها می­شوند؟ در این مقاله به جواب این سوال‌ها خواهید رسید.

 

فیلتر چیست؟

فیلتر یک ابزار ساخته شده از شیشه، رزین، پلی‌کربنات، پلی‌استر یا پلاستیک است که قابلیت قرارگیری مقابل لنز را دارد. فیلتر روی نور وارد شده به لنز تاثیر می‌گذارد و می­تواند برای رسیدن به مواردی نظیر این‌ها استفاده شود:

برای کاهش یا حذف بازتاب و انعکاس سطوحی مثل آب یا شیشه

برای بهبود غلظت رنگی‌ در عکس 

برای ایجاد امکان استفاده از سرعت‌های پایین­تر شاتر در حین عکاسی

برای ثبت عکس‌هایی‌ با کنتراست بالا

برای اصلاح تعادل رنگی‌

برای رسیدن به تاثیراتی خاص از قبیل نور‌های ستاره­ای، کشیدگی، بوکه و..

برای تبدیل لنز معمولی به ماکرو و استفاده­ی کلوزآپ

برای محافظت بیشتر از لنز

برخی‌ از این تاثیرات در مراحل و نرم افزار‌های ویرایش پس از عکاسی نمی­توانند ایجاد شوند و در این موارد فیلتر یک وسیله ­ی ضروری برای عکاس به حساب می ­آید.

انواع فیلتر‌ها و موارد مصرفشان

انواع بسیار زیادی از فیلتر‌ها در بازار وجود دارند که هرکدام مورد استفاده­ ی خاص خودشان را دارند :

یو وی/ هیز  (uv /haze)

از لنز در برابر گرد و غبار و رطوبت محافظت می‌کند و می­تواند در هر زمان روی لنز استفاده شود.

پولاریزه

انعکاس‌های نور از سطوح مختلف را کاهش می­دهد یا کاملا حذف می‌کند. برای عکاسی از آب، آسمان یا هر سطحی که بازتاب و انعکاس دارد. آسمان را تیره ­تر و رنگ اجسام را در عکاسی با نور بیرون غلیظ ­تر می‌کند.

غلظت خنثی (nd)

مقدار نور وارد شده به لنز را کاهش و اجازه­ ی استفاده از نوردهی‌های طولانی‌تر را می­دهد. می­تواند امکان استفاده از سرعت شاتر بالا در نور روز را برای ایجاد یک حالت محو در آب جاری، یا ایجاد کشیدگی در سوژه‌های متحرک به عکاس بدهد.

غلظت خنثی تدریجی‌(gnd)

 کنتراست یک صحنه را کاهش می­دهد. زمانی‌ استفاده می­شود که کنتراست صحنه بالا و دامنه­ ی پویایی بین پیش ­زمینه و پس­ زمینه وسیع است

سرد کننده / گرم کننده

در دوربین‌های آنالوگ به کار می­رود. تعادل رنگی‌ تصویر را اصلاح می‌کند. ته­ رنگ زرد یا آبی تصویر را از بین می­برد. کارکرد آن مشابه وایت بالانس در دوربین‌های دیجیتال است.

افکت‌های خاص

تاثیرات بصری خاصی‌ روی تصویر می‌گذارد. می­تواند جهت اضافه کردن ویژگی‌‌هایی‌ خاص مثل ستاره‌ای کردن نورها، کشیدگی، بوکه، حالت رویایی و... استفاده شود.

کلوزآپ

حداقل فاصله­ ی فکوس لنز را کاهش می­دهد. این امکان را می­دهد که با لنز‌های معمولی‌ بتوانیم عکاسی ماکرو کنیم.

انتخاب فیلتر

فیلترهای بسیار متنوعی برای استفاده وجود دارند، اما معروف‌ترین و پر کاربرد‌ترین آن­ها برای عکاسی دیجیتال این‌ها هستند:

فیلتر UV

اشعهUV  یا ماورا بنفش موجب کاهش کنتراست تصویر می­شود. در زمان آنالوگ شما مجبور به استفاده از این فیلتر بودید، اما سنسور‌های دوربین‌های دیجیتال امروزی درون خودشان مجهز به فیلتر UV هستند. ما همچنان از فیلتر‌های UV استفاده می‌کنیم، اما امروزه بیشتر نقش محافظت از لنز را در مقابل خط و خش و گرد و خاک به عهده دارند. اما این فیلتر‌ها بهترین راه حل موجود نیستند، به این خاطر که ممکن است یک سایه‌­رنگ خفیف روی تصویر ایجاد کنند، یا موجب کاهش وضوح تصویر شوند. اگر یک لنز باکیفیت و گران­قیمت دارید و می‌خواهید از آن محافظت کنید، بهتر است از یک فیلتر UV با کیفیت بالا استفاده کنید. این فیلترها می­توانند مشکلات دیگر عکس مثل نورخوردگی، محو شدگی یا انعکاس را در تصویر تشدید کنند. پس به طور کلی‌ بهتر است اگر بودجه­تان اجازه می­دهد، از فیلتر‌های UV ارزان­قیمت اجتناب کنید.

فیلتر پولاریزه (قطبی کننده)

اگر در محیط ­های بیرونی زیاد عکاسی می‌کنید احتمالا فیلتر پولاریزه بهترین انتخاب برای شما می‌باشد. این فیلتر آسمان را کمی‌ تیره و رنگ­ها را غلیظ­تر می‌کند. همچنین می­تواند انعکاس‌های اضافی سطوح را کاهش دهد یا حذف کند تا کنتراست تصویر افزایش یابد. می­توانید به فیلتر پولاریزه مثل یک عینک آفتابی برای دوربین نگاه کنید. از این فیلتر برای کاهش انعکاس هنگام عکاسی از سطح شیشه و آب یا سطوح دیگر استفاده کنید.

دو دسته فیلتر پولاریزه وجود دارد: خطی‌ و دایره­ای. اگر در شروع فعالیت عکاسی و استفاده از این فیلتر‌ها هستید، فیلتر‌های خطی‌ توصیه نمی­شوند. چرا که نورسنج دوربین را به اشتباه وا می­دارند. از طرفی‌ دیگر فیلتر‌های دایره‌ای حاوی دو بخش هستند که دیگر مشکل قبلی‌ را ایجاد نمی­کنند. با چرخاندن این دو بخش نسبت به یکدیگر، شدت اثر گذاری فیلتر تنظیم می­شود. بیشترین میزان قطبی کردن نور زمانی‌ محقق می­شود که بخش‌های چرخانده شده عمود بر جهت تابش خورشید شوند.

فیلترهای پولاریزه باید با احتیاط استفاده شوند. برای مثال هنگامی که با لنز‌های واید استفاده می­شوند ممکن است یک پرده رنگ‌ آبی‌ تیره که به طور نامتقارن و غیرطبیعی در تصویر پخش شده است ایجاد کنند. به یاد داشته باشید که این فیلتر کل میزان نور ورودی به دوربین را نیز به اندازه 2 یا 3 استاپ کاهش می­دهد. پس بهتر است در برخی‌ صحنه‌ها از سه­پایه استفاده کنید.

مطالعه این مقاله پیشنهاد میشود : نکاتی برای خلاصی از حالت اتوماتیک دوربین

فیلتر غلظت خنثی  (nd)

فیلتر‌های ND  در عکاسی منظره و طبیعت کاربرد بیشتری دارند. اما به طور کلی‌ در هر شرایطی که شما بخواهید نور ورودی به دوربین را کاهش دهید به کار برده می­شوند. فیلتر‌های ND بر اساس غلظت یا میزان کاهش نوری که دارند درجه بندی می­شوند:

ND102  ND 0.6  ND 4

2-stops

ND103  ND 0.9  ND 8

3-stops

ND109  ND 2.4  ND 512

 9-stops

 

فیلتر‌های ND  به شما اجازه می­دهند سرعت شاتر را کم کنید، حتی اگر در شرایط پرنوری هستید. این امر در مواردی که می‌خواهید حرکت یک سوژه­ی متحرک را دنبال کنید (پنینگ) یا حس کشیدگی در اثر حرکت یک سوژه را به عکس اضافه کنید مفید خواهند بود. این فیلترها حتی برای حذف انسان­ها در یک مکان شلوغ به کار برده می­شوند، چرا که در نوردهی‌های طولانی‌، اشیا متحرک ثبت نمی­شوند و فقط اشیا ثابت را می­بینیم.

فیلتر غلظت خنثی تدریجی ‌ (gnd)

فیلترهای غلظت خنثی تدریجی‌ نیز در عکاسی منظره کاربرد بسیار دارند. آن­ها مشابه فیلترهای معمولی‌ ND  عمل می­کنند با این تفاوت که غلظت آن­ها به صورت تدریجی‌ از تاریکی‌ به روشنی متغیر است. تغییر غلظت از تیره به روشن در این فیلترها می­تواند تدریجی‌ باشد، که باعث یک تاثیر نرم و نامحسوس می­شود. یا می­تواند به صورت ناگهانی باشد، که برای عکاسی از یک شی‌ در پیش­زمینه به همراه آسمان خیلی‌ روشن به کار برده می­شود. فیلتر‌های ND تدریجی‌، اجازه­ ی عبور نور سوژه را داده اما از نور آسمان می­کاهند، تا کنتراست تصویر را کمی‌ متعادل کنند.

 

انواع فیلتر بر اساس شکل

پیچی‌ یا دایره ­ای

این مدل از فیلتر‌ها گرد هستند و توسط پیچ به جلوی لنز بسته می­شوند. توجه کنید که فیلتری که تهیه می‌کنید قطری برابر با قطر لنز شما داشته باشد. البته چنانچه فیلتری با قطری متفاوت تهیه کردید، می­توانید با استفاده از حلقه‌های کاهش یا افزایش قطر، آن را با لنز خود منطبق سازید.

مربعی یا مستطیلی

این مدل از فیلتر با لنز‌هایی‌ با قطر‌های دهنه­ی مختلف سازگاری دارد و روی آنها نصب می­شود. در نتیجه شما فقط نیازمند خرید یک فیلتر برای تمام لنز‌ها هستید. این فیلتر‌ها در یک نگه­دارنده­ ی فیلتر در جلوی لنز قرار می­گیرند.

 

اگر در بحث استفاده از فیلتر‌ها تازه کار هستید و به این فکر می‌کنید که یکی‌ از آنها را به تجهیزاتتان اضافه کنید، فیلتر پولاریزه و یا ND نقطه­ ی شروع خوبی‌ است. این فیلترها به شما اجازه می­دهند در شرایط نوری دشوار عکاسی کنید و در عین حال به افزایش خلاقیت شما در عکاسی کمک می­کنند و فارغ از این­ها، بسیار سرگرم کننده هستند!

 

لطفا در انتشار مطالب اخلاق حرفه ای را رعایت کنید

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...