عکاسی پرتره : 3 اشتباه در عکاسی پرتره

عکاسی پرتره : 3  اشتباه در عکاسی پرتره
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/12/24 0 نظر 1,194 بازدید

در این مقاله شما راهکارهایی را برای جلوگیری از اشتباهات احتمالی در عکاسی پرتره کسب میکنید که با آن میتوانید کیفیت عکسهای  خود را به صورت کاملاً محسوس بالا ببرید .....شما را به مطالعه این مقاله دعوت میکنیم ...

عکاسی پرتره جزو محبوب ترین انواع عکاسی است. چرا که سوژه های زیادی وجود دارد، و می توانید پرتره ها را با هر دوربینی بگیرید.

عکس  پرتره مشابه دیگر عکس هایی که با مردم ارتباط برقرار کرده و داستانی برای گفتن دارند، عمل می کند.  

البته گرفتن پرتره ای با کیفیت بالا به این آسانی نیست که فقط  سوژه را مشخص کرده و عکس بگیرید. در حقیقت، اشتباهات زیادی می تواند رخ دهد. هر چند بعضی مشکلات، رایج تر از بقیه اند. با به خاطر داشتن این نکته در ذهن، بیایید به سه اشتباه رایج در عکاسی پرتره نگاهی بیندازیم و ببینیم چه کاری برای جلوگیری از وقوع آن ها می توان کرد.

واضح نبودن چشم ها

دلایلی وجود دارد که می گویند "چشم ها دریچه ی روح اند ". چشم ها اولین چیزی هستند که در نگاه اول به پرتره به آن توجه می کنیم، پس وقتی واضح نباشند، عکس جذابیت خودش را از دست می دهد. چشمانی که روی آن ها فوکوس بیشتری می شود به بیننده کمک می کنند، بیشتر درگیر عکس شده و در مورد شخصی که به آن می نگرند تصمیمات راسخ تری بگیرند. دیگر این که، فوکوس روی چشم ها، چشمان بیننده را هم معطوف به آن می کند. می بینید که در تصویر  بالا، چشم متوجه زنی که عقب تر است، می شود. دلیلش این است که روی چشمانش فوکوس شده است. اگر چشم ها واضح نباشند ( روی آنان فوکوس نباشد)، به این معناست که فوکوس روی چیز دیگری است و بیننده طبیعتاً به آن سمت کشیده می شود.

راهی آسان برای این که مطمئن شوید فوکوس روی سوژه درست انجام شده است، این است که دوربین را در حالت نمایش زنده ( live view ) قرار دهید و زوم کنید. نمایش بزرگتر روی صفحه ی LCD دوربین در اغلب موارد همه آن چیزی است که برای داشتن فوکوسی واضح تر نیاز دارید. به علاوه دانستن چگونگی استفاده از حالت های فوکوس دوربین هم ضروری است. البته، استفاده از حالت فوکوس دستی، بیشترین کنترل را به شما می دهد. اگر چه، دوربین های امروزی سیستم فوکوس فوق العاده ای دارند، ولی مصون از خطا نیستند. یادگیری فوکوس دستی موجب می شود هر دفعه عکس های واضح تری بیندازید.

استفاده از لنز اشتباه

درست است،  کلمه " اشتباه " کمی  زیاد از حد است. اما قطعاً فاصله کانونی هایی وجود دارد که برای عکاسی پرتره بهتر از بقیه است. برای مثال، اگر از لنزی حدوداً 70 میلی متری در دوربینی با حسگر کراپ و لنزی 105 میلی متری در دوربینی تمام فریم استفاده می کنید، پرتره هایی خوب خواهید داشت. قانون سفت و سختی نیست، مطمئناً لنزهای دیگری وجود دارد که به خوبی و با توجه به وضعیت خاص و زیبائی دیداری که به دنبالش هستید، کار را انجام خواهد داد .

گفته شده، استفاده از لنزی با فاصله کانونی کوتاه، مثل آن هایی که زاویه ای باز ( واید انگل ) دارند، می تواند منجر به تولید عکس های پرتره ی ضعیفی شود. این به این معنی نیست که مطلقاً نمی توانید با لنزهای زاویه باز پرتره خوبی بگیرید، فقط گرفتن پرتره با این لنزها سخت تر است. لنز های زاویه باز منجر به بد شکل شدن صورت فرد می شوند، مخصوصاً اگر نسبتاً به سوژه نزدیک باشید. هیچ کس نمی خواهد بینی یا پیشانی اش خیلی بزرگ بیفتد، از این جهت لنز زاویه باز ( واید انگل ) معمولاً توصیه نمی شود. با یک حساب سر انگشتی، برای جلوگیری از نازیبا شدن پرتره هایی که عکاسی میکنید سعی کنید محدوده  لنز را بالا تر از 50 میلی متر انتخاب کنید.

قاب بندی نامناسب

منظور از قاب بندی نامناسب ، قاب بندی فیزیکی نیست که پرتره را در آن می گذارید ( اگر چه می تواند روی گیرایی عکس تاثیر زیادی بگذارد ) بلکه منظورمان چگونگی قرار گرفتن سوژه در عکس است. برای مثال، اگر خیلی نزدیک شوید، صورت شخص تمام عکس را اشغال می کند و منجر به دیدی نا مناسب می شود. بالعکس، اگر نسبت به سوژه خیلی دورتر باشید و فاصله کانونی ای نداشته باشید تا سوژه را بزرگ تر کنید، به سادگی در افق محو شده و هیچ گونه جزئیاتی از آن ها مشخص نخواهد بود.

چیزی که باید سعی در انجام آن داشته باشید پیدا کردن حد وسطی مناسب بین نزدیکی بیش از حد و یا دوری بیش از حد است. در کلوزآپ ها فضای اندکی در اطراف صورت شخص باقی بگذارید تا منطقه ای برای پیشگیر از خطای احتمالی در اطراف لبه های عکس ایجاد شود. برای عکس های کمر به بالا ( ویست آپ ) یا فول بادی، سوژه را آن قدر دور کنید تا بتوانید بدن سوژه را ببینید، اما تا حدی باشد که بیننده بتواند جزئیات صورت سوژه را ببیند. هم چنین قانون یک سوم را به خاطر بسپارید، قرار دادن سوژه خارج از مرکز همان طور که در عکس بالا می بینید منجر به عکسی متعادل تر و گیرا تر می شود.

به همین آسانی! سه خطای رایج در عکاسی پرتره که به آسانی قابل حل اند آشنا شدید .

به قاب بندی، استفاده از فاصله کانونی درست برای پرتره هایی که دوست دارید بگیرید و استفاده از فوکوس دستی یا نمایش زنده توجه کنید تا فوکوس روی چشمان سوژه صفر شود، و در نتیجه  پرتره هایی چشم نوازتر داشته باشید .

 

 

لطفا در انتشار مطالب اخلاق حرفه ای را رعایت کنید

 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

مطالب مرتبط

تبلیغات

 

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...