این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد پرشیا جی اف ایکس کاملا محفوظ می باشد

بزرگان عکاسی جهان : رابرت کاپا | Robert Capa

بزرگان عکاسی جهان : رابرت کاپا | Robert Capa
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/02/29 0 نظر

 

رابرت کاپا یکی از عکاسان برجسته مجارستانی است که با عکاسی از پنج جنگ بزرگ عنوان یکی از بزرگترین عکاسان خبری قرن بیستم را به خود اختصاص داد.

 

 

در این مقاله از مجموعه مقالات معرفی عکاسان بزرگ تاریخ در وب سایت پرشیا جی اف ایکس به معرفی رابرت کاپا عکاس بزرگ مجارستانی خواهیم پرداخت.

بیوگرافی رابرت کاپا

رابرت کاپا با نام اصلی «آندری فریدمن» در سال 1913 در بوداپست مجارستان در خانواده ای یهودی متولد شد. او در سال 1930 در نوجوانی مجارستان را به مقصد برلین ترک گفت تا در آکادمی علوم سیاسی آلمان در رشته علوم سیاسی و روزنامه نگاری تحصیل کند. با خیزش رژیم نازی در سال 1933، خطری که از طرف این رژیم متوجه یهودیان بود باعث شد او آلمان را نیز ترک بگوید و در سال 1933 در پاریس اقامت گزیند.

کاپا در پاریس با گرتا پوهورایل (Gerta Pohorylle) آشنا شد و به همکاری با وی مشغول شد. گرتا نیز یک عکاس یهودی آلمانی بود که به دلیلی مشابه به پاریس مهاجرت کرده بود. وی چند سال بعد هنگام عکاسی از نبرد برونت در اسپانیا کشته شد.

robert-capa-pgfx03

مطالعه این مقاله پیشنهاد میشود : بزرگان عکاسی جهان : دیان آربس | Diane Arbus

 

پس از کشته شدن گرتا، کاپا سفرهای متعددی انجام داد و هر جا که می توانست دوربین خود را برای ثبت بی رحمی جنگ به کار بست و سرانجام به نیویورک مهاجرت کرد. کاپا در طول دوران فعالیت حرفه ای خود با مجلات و آژانس های خبری بسیاری همکاری کرد و عکس های تماشایی زیادی به ثبت رسانید.

کاپا در سال 1954 برای عکاسی از اولین جنگ هندوچین به هانوی سفر کرد و کمی بعد از رسیدن در 25 ماه می همین سال در تای بین ویتنام روی یک مین پا گذاشته و کشته شد.

 

آغاز فعالیت حرفه ای رابرت کاپا

کاپا در سال های 1931 و 1932 به عنوان عکاس با آژانس عکاسی آلمانی دیپات (Dephot) همکاری داشت. سپس به پاریس مهاجرت کرد و فعالیت خود را به عنوان عکاس خبری ادامه داد. او و گرتا پوهوریل به عنوان یک زوج حرفه ای با نام مستعار «رابرت کاپا» مشغول به کار شدند. بعد ها گرتا نیز نام مستعار «گردا تارو» را برای خود انتخاب کرد و از آن به بعد هر یک آثار خود را جداگانه منتشر می کرد.

robert-capa-pgfx17

کاپا در پاریس با پابلو پیکاسو و ارنست همینگوی آشنا شد و با عکاسانی مانند دیوید چیم سیمور و هنری کارتیه برسن روابط دوستانه برقرار کرد. آنها تاریکخانه ی مشترکی داشتند و کاپا نیز در این دوران به طور مرتب به عنوان عکاس خبری فعالیت می کرد.

 

دوران اوج شهرت رابرت کاپا

وی بین سال های 1936 تا 1939 چندین مرتبه به همراه تارو به اسپانیا سفر کرد تا تصاویری از جنگ داخلی را به ثبت برساند. عکسی که کاپا در این جنگ از یک سرباز وفادار به حکومت گرفت برایش شهرت جهانی به ارمغان آورد و به یکی از نمادهای قدرتمند جنگ تبدیل شد.

بعد از مرگ گردا تارو در اسپانیا، کاپا در سال 1938 راهی چین شد و یک سال بعد به نیویورک مهاجرت کرد. او به عنوان خبرنگار مستقر در اروپا از جنگ جهانی دوم عکاسی می کرد. کاپا از ورود سربازان آمریکایی به ساحل اماها در روز نخست نبرد، آزادی پاریس و نبرد آردنن نیز تصاویر ارزنده ای به ثبت رسانید.

robert-capa-pgfx11

مطالعه این مقاله پیشنهاد میشود : بزرگان عکاسی جهان : انسل آدامز | Ansel Adams

 

کاپا در سال 1946 در آمریکا سوگند شهروندی یاد کرد و یک سال بعد در سال 1947، به همراه هنری کارتیه برسن، دیوید سیمور، جورج راجر و ویلیام وندیورت آژانس عکاسی مگنوم را تأسیس کرد. مگنوم نخستین آژانس عکاسان آزاد بین المللی بود.

با وجود اینکه کاپا از نبردهای سال 1948 در فلسطین نیز عکاسی کرد، بیشتر وقت خود را به راهنمایی اعضای جدید آژانس مگنوم و فروش آثار ایشان می پرداخت. کاپا در دوره های کوتاه مدت صلح، پرتره هایی از شخصیت های فرهنگی برجسته، از جمله پابلو پیکاسو و جان اشتاین بک تهیه کرد.

کاپا در سال 1954 داوطلب شد تا برای مجله ی «لایف» از اولین جنگ هندوچین عکاسی کند. همانجا بود که روی یک مین پا گذاشت و در حین مأموریت کشته شد. مرگ نابهنگام او باعث شد تا شهرتش به عنوان یک عکاس خبری نترس از پیش هم بیشتر شود.

robert-capa-pgfx16

ارتش فرانسه پس از مرگ نشان نخل و نشان صلیب جنگی را به او تقدیم کرد. «نشان طلای رابرت کاپا» نیز در سال 1955 برای تجلیل از شایستگی حرفه ای استثنایی ایجاد شد.

 

تأثیر رابرت کاپا بر هنر عکاسی

مجله «پیکچر پست» در سوم دسامبر سال 1938 رابرت کاپا را به عنوان برترین عکاس جنگ جهان معرفی کرد. اما برترین عکاس جنگی جهان از جنگ بیزار بود و با اینحال از پنج جنگ بزرگ عکاسی کرد: جنگ داخلی اسپانیا، جنگ دوم چین و ژاپن، جنگ جهانی دوم در اروپا، جنگ اعراب و اسرائیلی ها در 1948 و اولین جنگ هندوچین.

robert-capa-pgfx01

عکس های کاپا به دلیل همدلی قوی او با انسان ها از تأثیرگذاری استثنایی برخوردار بودند. این شیوه برخورد و استفاده ی او از دوربین کوچک 35 میلی متری، به وی کمک کرد تا طوری به سوژه هایش نزدیک شود و خود را به میدان نبرد بیندازد که پیش از آن هرگز اتفاق نیفتاده بود. نتیجه ی فعالیت های کاپا پیشرفتی مهم در دنیای عکاسی خبری بود.

 

عکس های شاخص رابرت کاپا

مشهورترین عکس رابرت کاپا تحت عنوان «مرگ نظامی وفادار به حکومت»، یک سرباز اسپانیایی را در کوردوبا نشان می دهد که چیزی نمانده تا در اثر زخم گلوله ی مهلک نقش زمین شود. این تصویر به خوبی اهمیت جمله ی مشهور کاپا را نشان می دهد که می گوید: «اگر عکس هایتان به اندازه ی کافی خوب نیستند، یعنی خودتان به اندازه ی کافی نزدیک نیستید».

 

robert-capa-pgfx14

مرگ نظامی وفادار به حکومت، 1936، کوردوبا

 

کاپا در جنگ جهانی دوم بیشتر مبارزات سنگین در آفریقا، سیسیل و ایتالیا را برای مجله ی «لایف» پوشش داد. عکس های او از نبرد نورماندی نیز به بعضی از به یادماندنی ترین عکس های این جنگ تبدیل شدند.

robert-capa-pgfx07

ورود نیروهای متفقین به ساحل اماها، نرماندی، 1944

 

گزین گویه های رابرت کاپا

«امیدوارم تا آخر عمرم به عنوان یک عکاس جنگی بیکار بمانم.»

«اینکه یک خبرنگار جنگی حمله ای را از دست بدهد مانند این است که حاضر نشود با لانا ترنر (بازیگر زن آمریکایی) قرار عاشقانه داشته باشد.»

«اگر عکس هایتان به اندازه ی کافی خوب نیستند، یعنی خودتان به اندازه ی کافی نزدیک نیستید.»

«اینکه کنار بایستید و هیچ کاری جز ثبت رنج های پیرامون از دستتان برنیاید، همیشه آسان نیست.»

robert-capa-pgfx04

 

 

منابع:

britannica.com

magnumphotos.com

wikipedia.org

artsy.net

 

انتشار مقاله با ذکر نام و لینک سایت پرشیا‌جی‌اف‌ایکس به‌طور مشخص، بلامانع است.

 

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...