این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد پرشیا جی اف ایکس کاملا محفوظ می باشد

عکاسی فراواقع گرایانه ( سورئال )

عکاسی فراواقع گرایانه ( سورئال )
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/07/23 0 نظر

عکاسی فراواقع گرایانه ( سورئال ) ژانر خاصی از عکاسی است که ما را از تفکرات بیهوده باز میدارد و برای چند لحظه نگاه ما را به خود خیره می کند. با ما برای آشنایی بیشتر با این ژانر همراه باشید 

عکاسی فراواقع گرایانه ( سورئال )

عکاسی فراواقع گرایانه ( سورئال ) ژانر خاصی از عکاسی است که ما را از تفکرات بیهوده باز میدارد و برای چند لحظه نگاه ما را به خود خیره می کند. عکس های این ژانر موجب میشوند افکار، ذهن ها، همه و همه آزادانه به پرواز درآیند. مهمتر اینکه، مارا مجبور می کنند؛ چیزهایی را احساس کنیم و یا به یاد بیاوریم که منحصر به فرد اند؛ چیزهایی که احتمالا عکاس هم نمی داند. در این آثار هنری خیال انگیز است که ما بازتابی از خودمان را کشف می کنیم،  الهامات جدیدی می یابیم و در دنیایی غوطه ور میشویم که مارا با روش های غیر منتظره ای،  دگرگون می سازد.

 

هنر فرا واقع گرایی (سورئالیستی) ژانری از عکاسی است که به زیبایی این کار را انجام می دهد. جنبش فرا واقع گرایی در قرن20 در فرانسه به وجود آمد ، این تفکر به نرمی گسترش یافت و برای هنرمندان الهام بخش این شد که افکار ضمیر ناخودآگاهشان را آزاد کنند و چیزی خلق نمایند که در عین جذابیت، حزن انگیز است. سالوادور دلی، پابلو پیکاسو و جان میرو همه تحت تاثیر این جنش بودند، این جنبش با نقاشی های مبهوت کننده که یادآور رویاها و مناظر فراموش نشدنی بود؛ مطرح شد.

 

تنها نقاشی ها و نوشته ها نبودند که از سورئال تاثیر گرفتند؛ بلکه هنرمندانی مثل من ری و روبرت راشنبرگ با استفاده از ترکیب طرح های گرافیکی  و کلاژ با عکس های معمولی از مردم و مکان ها،  آرام آرام عکاسی را به سطح جدیدی سوق دادند.  البته این شیوه را امروزه به وفور در عکس ها می توان یافت، از پرترهای ماهرانه دستکاری شده گرفته تا عکسهای ترکیبی از مناظر. هرچند عکاسی، واقعیت را ثبت می کند اما افکار ناخودآگاه عکاس و امیدهایش را نیز به ثبت می رساند، در یک نتیجه گیری کلی و به بیان ساده تر، بسیار الهام بخش  (پرورش ذهن برای ایجاد یک اثر هنری عالی)  است.

 

Christopher Burns

     عکاسی فراتر از مرزهای واقعت و خیال می رود و جلوه گاه ابعاد و جهان دیگر است؛ نه تنها چیزهایی که آنجاست بلکه آنچه را که نیست هم آشکار می سازد.  ( پائلو راورسی )

     دوربین و چشم هر دو باهم یک ماشین زمان هستند که با آن، ذهن و انسان ها می توانند برای دستکاری هایشان در زمان و مکان، عنوان رویا را برگزیند.  ( ماینر وایت )

 

Emile Seguin

 

علاوه بر زیبایی ظاهری، عکاسی سورئال حقیقت و مجاز را با هم ادغام می کند تا بازتابی سالم ولی در عین حال عجیب و غریب از جهان را خلق کند. عکس ها در این ژانر می توانند؛ عکس های ترکیبی ویرایش شده ویا عکس های خام از پدیده های طبیعی باشند. اغلب،  این نوع عکس ها خیال انگیز، تامل برانگیز و برجسته هستند. عالمی که آنها به تصویر می کشند به شدت با جهان ما متفاوت و در عین حال به طرز عجیبی، شبیه به احساسات درونی ماست. اگربرای ارزیابی آنها  وقت بگذاریم؛  فرصت  بیشتری به دست می آوریم تا به عنوان یک هنرمند ویا متفکر پیشرفت کنیم. باید از این ژانر عکاسی ممنون باشیم ، چرا که می توانیم عوالم جدیدی کشف کنیم و ایده هایمان را به کمک دوربین به اشتراک بگذاریم. و دیگران را وادار کنیم که داستان های ارزشمندی  در این عکس ها پیدا کنند.

 آیا تا به حال تلاش کرده اید عکس سورئال بگیرید؟ عکس های سورئال خود را از طریق تـــلـــگــرام  با ما به اشتراک بگذارید .

 

Warren Wong

 

لطفا در انتشار مطالب اخلاق حرفه ای را رعایت کنید

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...