این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد پرشیا جی اف ایکس کاملا محفوظ می باشد

نکاتی برای حفظ سادگی در عکاسی مینیمالیستی

نکاتی برای حفظ سادگی در عکاسی مینیمالیستی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/08/26 0 نظر

عکاسی مینیمالیستی نیز مانند سایر سبک های عکاسی اصول خاص خود را دارد که با رعایت آنها میتوان عکس هایی خلاقانه تر ثبت کرد.

در این مقاله از مجموعه مقالات وب سایت پرشیا جی اف ایکس، 10 نکته برای حفظ سادگی در عکاسی مینیمالیستی را با شما در میان می گذاریم. امیدواریم با رعایت این نکات بتوانید کیفیت عکس های مینیمالیستی خود را ارتقا دهید و تجربه ی بهتری در این سبک عکاسی داشته باشید.

چرا عکاسی مینیمالیستی؟

در سال های اخیر، آنقدر همه جا از مینیمالیسم صحبت می شود که نمیتوان آن را نشنیده گرفت. شاید پیش از این در جنبه های دیگر زندگی تان مانند سازمان دهی، برنامه ریزی و فعالیت های روزمره از مینیمالیسم استفاده کرده باشید. بسیار خب، مایلید عکاسی مینیمالیستی را هم امتحان کنید؟

با خواندن این مقاله دلایل بسیاری پیدا می کنید تا به عکاسی مینمالیستی روی بیاورید و با استفاده از این سبک عکس های فوق العاده ای خلق کنید. شاید از خودتان بپرسید چرا باید این سبک را امتحان کنید؟ دلایل متعددی وجود دارند، از جمله گسترش تجربه ی کاری و اضافه کردن یک تخصص دیگر به فهرست تخصص هایتان، که می تواند به مجموعه آثارتان تنوع بدهد. در نهایت، عکاسی مینیمالیستی نیز مانند عکاسی سیاه و سفید، عکاسی منظره یا عکاسی طبیعت یکی از زیرشاخه های عکاسی است.

اکنون به این پرسش می رسیم که برای خلق عکس های مینیمالیستی زیبا و قدرتمند باید از کجا شروع کرد؟ نگران نباشید، در ادامه ی این مقاله، با ذکر 10 نکته ی مهم به این پرسش پاسخ خواهیم داد.

1. اصول عکاسی مینیمالیستی را درک کنید

بهترین راه برای درک عکاسی مینیمالیستی این است که مینیمالیسم را تعریف کنیم و این مفهوم را به طور کلی بپذیریم. اساس مینیمالیسم این است که آنچه بیش از همه برایمان ارزش دارد را گرامی بداریم و تمامی اجزای مزاحم را حذف کنیم. این اصل معمولاً در زندگی روزمره ی ما و چیزهای مملوس و غیر قابل لمس موجود در آن معنا پیدا می کند.

اما مینیمالیسم می تواند در هنرهای تجسمی نیز به کار گرفته شود. تصویری را در نظر بگیرید که با حذف اجزاء غیرضروری روی یک سوژه متمرکز می شود و تنها ابتدایی ترین اجزاء لازم برای انتقال مفهوم را حفظ می کند.

هنگام خلق عکس های مینمالیستی، چه هنگام ثبت عکس، چه ویرایش آن، این تعریف را در ذهن داشته باشید. سوژه ای که می خواهید روی آن متمرکز شوید بایستی با استفاده از کمترین عناصر بصری ممکن از محیط اطراف جدا شود.

 

seascape

 

2. ابتدا روی ترکیب بندی عکس ها متمرکز شوید

ترکیب بندی یکی از مهم ترین عناصری است که در خلق عکس های مینیمالیستی به کار گرفته می شود. تنظیم آن نیز به مراتب از بقیه ی عناصر آسان تر است. عکس های مینیمالیستی معمولاً از کمترین عناصر ممکن تشکیل می شوند. گاهی تنها یک سوژه در مقابل یک پس زمینه ی ساده کل چیزی است که برای قصه گویی لازم است.

جای خود را تغییر دهید تا ترکیب بندی ای خلق کنید که در عین سادگی، نگاه را از سویی به سوی دیگر بکشاند و بیننده را به درون عکس منتقل کند.

 

crane

3. اهمیت فضای منفی را درک کنید

مفهوم اضافه کردن فضای منفی شاید مهم ترین ویژگی ترکیب بندی مینیمالیستی باشد. منظور از فضای منفی استفاده از فضای اطراف یک عنصر در تصویر است. این فضا که معمولاً (اما نه همیشه) از نظر ترکیب بندی و بافت ساده است، سوژه را برجسته کرده و باعث می شود برانگیختگی بصری بیشتری ایجاد کند.

با استفاده از رنگ های متضاد در سوژه و فضای پیرامون آن میتوان تأثیر فضای منفی را دو چندان کرد. گاهی اوقات فضای منفی خودش به سوژه ای مجزا تبدیل می شود. البته لزومی ندارد که همیشه این طور باشد. بهتر است از فضای منفی برای تأکید بر روی عنصر ضروری و عریان موجود در عکس استفاده کنید.

 

شاید برای شما جذاب باشد: 10نکته در مورد استفاده از لنزهای عریض (Extreme Wide Angle ) در عکاسی طبیعت

4. با همان تجهیزاتی که همراه دارید عکاسی کنید

یکی از جذابترین ویژگی های طرز فکر "هرچه کمتر بهتر" این است که توانایی استفاده از حداقل تجهیزات را مطرح می کند. این تجهیزات حداقلی می تواند دوربینی باشد که همیشه همراه خودمان داریم، یا حتی گوشی موبایل هوشمندمان.

این روزها دوربین موبایل های هوشمند از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. دوربین این گوشی ها در بعضی موارد حتی از دوربین های دیجیتال غیرحرفه ای نیز بالاتر است. تنها نقطه ضعف این دوربین ها که یکی از نقاط قوت دوربین های DSLR به شمار می رود، مسئله ی عمق میدان و افکت بوکه است. سنسورهای کوچک گوشی های موبایل قابلیت این را ندارند که افکت بوکه را به شکلی ظریف و زیبا ثبت کنند.

البته این نکته خللی در عکاسی مینیمالیستی با گوشی موبایل ایجاد نمی کند. چرا که افکت بوکه از ملزومات این سبک عکاسی نیست. در واقع بدون استفاده از این افکت آسان تر می شود خطوط واضح و کنتراست های آشکاری را ایجاد کرد که برای خلق تصاویر ساده و تأثیرگذار مینیمالیستی ضروری هستند.

 

black-and-white-brideg

 

5. از رنگ های متضاد و مکمل استفاده کنید

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، تضاد رنگ ها می تواند عکس های مینیمالیستی را قدرتمند تر و متمایزتر نشان دهد. سعی کنید ترکیب رنگ هایی پیدا کنید که برای چشم خوشایند هستند، مانند رنگ های متضاد سیاه و سفید یا تیره و روشن.

یک شیوه ی دیگر این است که از رنگ های مکمل استفاده کنید. رنگ های مکمل در دایره ی رنگ مستقیماً روبروی هم قرار می گیرند. در صورتی که با رنگ های مکمل و متضاد آشنا باشید، می توانید از میان ترکیبات رنگی متعدد، گزینه ی دلخواه خود را انتخاب کنید.

ترکیب طیف های متفاوت رنگ های بنفش و زرد، قرمز و سبز، نارنجی و آبی از پرکاربردترین ترکیب رنگ هایی هستند که در هنرهای تجسمی از آنها استفاده می شوند. شاید در میان بوته های سبز رنگ، یک گل زرد کمرنگ چندان به چشم نیاید، اما یک گل قرمز رنگ در این فضا قطعاً توجه بیننده را به خود جلب می کند. دلیل این نکته هم این است که قرمز و سبز در دایره ی رنگ دقیقاً مقابل هم قرار دارند. پس ترکیب این دو رنگ برای چشم و ذهن بسیار خوشایند خواهد بود.

 

evening-foliage-silhouettes

6. به تصویرتان بافت اضافه کنید

یکی دیگر از روش های خلق عکس های مینیمالیستی ساده و قدرتمند، استفاده از بافت است. بافت اگر به عنوان عنصر پرکننده ی قاب، یا طرحی تکرار شونده مورد استفاده قرار بگیرد، می تواند جایگاه سوژه را اشغال کند. با جستجو در طبیعت به راحتی می توانید بافت هایی در هر دو شکل پیدا کنید.

با زوم کردن روی اشیاء تا حدی که بافت آنها دیده شود، باعث می شوید بافت خودش به عنصر مرکزی تصویر تبدیل شود. هم در طبیعت و هم در جهان سازه های انسان ساز موقعیت های بی شماری برای خلق این افکت وجود دارند. استفاده از یک شیء یا سوژه ی دارای بافت در مقابل یک پس زمینه ی ساده و یکدست، تأثیر این افکت را به حد اعلی می رساند.

در اینگونه تصاویر، این بافت است که جای رنگ را می گیرد و کنتراست لازم برای حفظ یکپارچکی و در عین حال جذابیت عکس را ایجاد می کند.

 

macro-sand

7. از عکاسی سیاه و سفید استفاده کنید

استفاده از عکاسی سیاه و سفید تأثیر عکس های مینیمالیستی را افزایش می دهد. چرا که یکی دیگر از عناصر مزاحم (در اینجا رنگ) حذف شده است تا تنها عناصر ضروری در عکس وجود داشته باشند. البته توجه داشته باشید که منظور این نیست که هر عکسی که به صورت سیاه و سفید دربیاید در گروه عکس های مینیمالیستی قرار می گیرد. نبود رنگ برای متمایز ساختن عناصر از یکدیگر، باعث می شود گاهی عکس های تک رنگ ظاهر پیچیده تری پیدا کنند.

پیش از اینکه عکس هایتان را به صورت سیاه و سفید دربیاورید، حتماً به ترکیب بندی مناسب و فضای منفی توجه داشته باشید تا عناصر غیرضروری در عکس حضور نداشته باشند.

 

 

8. با استفاده از خطوط نگاه بیننده را هدایت کنید

یکی دیگر از روش های خلق تصاویر جذاب و در عین حال ساده، استفاده از خطوط واضح و اشکال ساده است. خطوط، چه افقی باشند، چه عمودی یا حتی مورب، می توانند به عنوان تکیه گاهی برای سایر عناصر عکس های مینیمالیستی عمل کنند.

علاوه براین میتوان برای هدایت نگاه بیننده نیز از همین عناصر استفاده کرد. خطوط می توانند نگاه مخاطب را به سوژه ی اصلی که می خواهید مخاطب روی آن متمرکز شود، هدایت کنند. علاوه براین ترکیب کنتراست های رنگی و خطوط می تواند تجربه ی بصری تأثیرگذاری پیش چشم بیننده قرار دهد.

 

sinset-sky

 

9. با عکس های مینیمالیستی خود قصه بگویید

شاید اینکه تنها عناصر ضروری صحنه را حفظ کنید، با اصول اولیه ی قصه گویی در تضاد باشد، اما گاهی اوقات ارائه ی یک قصه به این شیوه آسان تر هم می شود. هرچه عناصر متحرک کمتر باشند، مخاطب راحت تر می تواند حرف شما را درک کند.

به عنوان عکاس، این مسئولیت شماست که با این قصه توجه بیننده را به خود جلب کنید. ببینید با چند شیء محدود و یک پس زمینه ی ساده چه قصه ای می توانید بگویید؟ به عنوان مثال دو پرنده را تصور کنید که روی یک سیم برق پشت به پس زمینه ی آسمانی صاف و بدون ابر نشسته اند. چه قصه ای می تواند پشت این تصویر باشد؟

در عکاسی مینیمالیستی هم مانند سایر سبک های عکاسی باید سعی کنید ابتدا از خود بپرسید: اگر به این عکس نگاه کنم می توانم تصور کنم چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟ اگر شما نتوانید با نگاه به عکس داستانی برای آن خلق کنید، مخاطبانتان نیز نمی توانند. راهی پیدا کنید تا به عکس های مینیمالیستی تان عناصر قصه گوی بیشتری اضافه کنید.

 

bird-on-a-wire

10. درباره مینیمالیسم، چه در هنر و چه در زندگی مطالعه کنید

اگر به بررسی حیات یک سبک هنری در مدیوم ها و اشکال دیگر بپردازید، بهتر می توانید آن سبک را درک کنید و در آن سبک فعالیت کنید. این نکته درباره عکاسی مینیمالیستی نیز صدق می کند. برای اینکه تکنیک های این سبک را به خوبی درک کنید، و بهتر بتوانید از آنها در آثارتان استفاده کنید، باید چگونگی حیات مینیمالیسم در هنرهای دیگر و همچنین زندگی را درک کنید.

مینیمالیسم محدود به عکاسی نیست. هنرمندانی هستند که در زمینه نقاشی یا هنر دیجیتال مینیمالیستی تخصص دارند. حتی در موسیقی نیز سبک مینیمال وجود دارد که به موسیقی های ساده، آرام و تقریباً سرشار از سکوت اطلاق می شود.

و در آخر، مینیمالیسم یکی از جنبش های سبک زندگی است که امروزه در میان مردم طرفداران بسیاری پیدا کرده است. زندگی مینیمالیستی یعنی تا جای ممکن زندگی مان را از متعلقات غیرضروری خالی کنیم و سعی کنیم طرز فکری ساده و دور از آشفتگی داشته باشیم.

البته نیازی نیست که مفهوم مینیمالیسم را در تمامی وجوه آن به خوبی درک کنید. با اینحال آشنایی با این مفاهیم کمک می کند تا بتوانید ویژگی های این سبک را بهتر در عکاسی خود به کار ببندید. عکاسی مینیمالیستی مفهومی است که برای درک کامل آن باید کمی تلاش کنید. به هر حال، ما عادت نداریم که با حذف کردن اجزاء چیزی، آن را ارتقا ببخشیم. اما زمانی که عناصر مزاحم را حذف کنید، بیننده بهتر تصویر را درک می کند. به این شکل، تنها آنچه را که واقعاً می خواهید ببیند پیش چشمانش می گذارید.

شما هم پیش از این در عکس هایتان از سبک مینیمالیستی استفاده کرده اید؟ در سایر هنرها چطور؟ آیا به زندگی مینیمالیستی علاقمندید؟ به این پرسش ها فکر کنید و پاسخ آنها را در بخش نظرات با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید!

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...