این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد پرشیا جی اف ایکس کاملا محفوظ می باشد

معرفی ژانرها و سبک های عکاسی

معرفی ژانرها و سبک های عکاسی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/04 0 نظر

ژانرها و سبک های عکاسی از تنوع بالایی برخوردارند و برای کسب موفقیت در این هنر لازم است عکاس تاحدی با این سبک ها و ژانرها آشنا باشد.

چرا عکاسی تا این حد محبوب است؟

عکاسی کمک می کند تا آدمی با فشردن یک دکمه جهان اطراف خود را ثبت کند. از نقطه نظر علمی، عکاسی یعنی عمل ثبت نور از طریق الکترونیکی یا شیمیایی.

تنها از این راه می شود خاطره ای را در گذر زمان تثبیت کرد. شاید دلیل علاقه ی فوق العاده زیاد ما به این هنر، این باشد که هنگام عکس گرفتن برای یکبار هم که شده ما به زمان مسلط می شویم. همین تسلط است که به ما قدرت می دهد، قدرتی از نوع برتر که شاید بتوان آن را نوعی سفر در زمان تلقی کرد. هنگامی که شاتر را فشار می دهیم زمان متوقف می شود و اجازه می دهد در آن لحظه غوطه ور شویم و از تمامی جزئیات آن لحظه لذت ببریم.

ژانرهای عکاسی

ژانرها و سبک های متفاوتی در عکاسی وجود دارند که که برخی از آنها را به سختی میتوان در یک دسته، سبک یا ژانر مجزا قرار داد!  آشنایی بااین سبک ها می تواند به هنرآموز و عکاس کمک کند تا در انتخاب ژانر عکاسی متناسب با شرایط و روحیات خود تصمیم بگیرد. در ادامه ابتدا فهرستی از 30 ژانر متفاوت از ژانرهای عکاسی در اختیار شما می گذاریم و سپس آنها را یک به یک اجمالاً معرفی و بررسی می کنیم:

عکاسی خیابانی

عکاسی شب

عکاسی خبری یا فتوژورنالیسم

عکاسی از ستارگان یا عکاسی نجومی (Astrophotography)

عکاسی طبیعت

عکاسی مستند

عکاسی پرتره

عکاسی بارداری

عکاسی نوزاد

عکاسی خانوادگی

عکاسی معماری

عکاسی طبیعت بی جان

عکاسی انتزاعی

عکاسی شهری

عکاسی هنری

عکاسی ماکرو

عکاسی مادون قرمز

عکاسی سیاه و سفید

عکاسی کاندید

عکاسی رنگی

عکاسی سبک زندگی

عکاسی مد

عکاسی منظره

عکاسی ورزشی

عکاسی حیات وحش

عکاسی جنگ

عکاسی وِدینگ یا مراسم ازدواج

عکاسی هوایی

عکاسی از غذا

 

عکاسی خیابانی

street

عکاسی خیابانی در دو قالب هنری و تحقیقی انجام می شود و وقایع و برخوردهای تصادفی دستکاری نشده در مکان های عمومی را به تصویر می کشد. به زبان ساده تر، عکاسی خیابانی یعنی ثبت مستند زندگی روزمره ی جامعه. مهم ترین نکته در عکاسی خیابانی، ثبت ویژگی ها و احساسات بشری و ماهیت بشر و وقایع پیرامون اوست.

 

عکاسی شب

night

عکاسی شب به عکس هایی اشاره دارد که از غروب تا سحر در فضاهای باز گرفته می شوند. عکاسی شب جذابیتی دارد که کاملاً خاص این ژانر است. هر سوژه ای را که انتخاب کنید، توانایی ثبت حال و هوای یک صحنه ی شبانه به قابلیت دوربین شما برای عکاسی در شب و چند تکنیک ساده بستگی دارد.

 

عکاسی خبری

منظور از عکاسی خبری یا فتوژورنالیسم، تعریف ماجراها و رخدادها با تکیه بر مدیوم عکاسی است. روزنامه نگارها با استفاده از قلم و کاغذ ماجرای خود را تعریف می کنند و عکاسان خبری با استفاده از دوربین نمود بصری ماجرا را به تصویر می کشند.

 

عکاسی از ستارگان

astro

عکاسی از ستارگان یا عکاسی نجومی (Astrophotography) یکی از ژانرهای عکاسی تخصصی است که به ثبت تصویر اجرام و رویدادهای آسمانی و مناطق گسترده ای از آسمان شب می پردازد.

 

عکاسی طبیعت

nature

منظور از عکاسی طبیعت، عکس های متفاوتی است که در فضای آزاد ثبت می شوند و تلاش می کنند عناصر طبیعی مانند منظره ها، حیات وحش، گیاهان و نماهای بسته از مناظر و طرح های طبیعی را به نمایش بگذارند. عکاسی طبیعت نسبت به سایر ژانرهای عکاسی بیشتر بر جنبه زیبایی شناختی این عناصر تأکید می کند.

 

عکاسی مستند

documentary

برخلاف عکاسی خبری که در همان لحظه ی وقوع رویدادها به اخبار فوری می پردازد، عکاسی مستند یک سوژه یا موضوع واحد را طی دوره زمانی مشخصی دنبال می کند.

 

عکاسی پرتره

portrait

هدف غایی در عکاسی پرتره ثبت ویژگی های شخصیتی سوژه است. عکاسی پرتره هنری است که در آن اجزای صورت و حالات چهره بر سایر بخش های عکس غالب هستند.

 

عکاسی بارداری

عکاسی بارداری به ثبت تصاویر دوره بارداری خانم ها می پردازد. بعضی از خانم های باردار ترجیح می دهند در سه ماهه سوم بارداری عکس بگیرند تا بزرگ شدن شکم شان را به نمایش بگذارند. بعضی ها در سه ماهه دوم عکس می گیرند تا از این عکس ها برای جشن اعلام جنسیت جنین استفاده کنند.

 

 عکاسی نوزاد

newborn

دوران نوزادی بسیار شیرین و در عین حال بسیار زودگذر است. عکاسی نوزاد به ثبت تصاویر نوزاد در مراحل مختلف این دوره می پردازد. عکاسی نوزاد تنها ژانر عکاسی است که در آن وظیفه ی حفظ امنیت و سلامت سوژه کاملاً بر عهده عکاس است.

 

عکاسی خانوادگی

family

پرتره های خانوادگی به ثبت تصاویر شما و عزیزانتان می پردازند. با گذر زمان، اعضای جدیدی وارد خانواده می شوند و بعضی از اعضای خانواده از دنیا می روند. با نگاه به این عکس ها همیشه میتوان خاطرات خوش گذشته را از نو زنده کرد.

 

عکاسی معماری

architectural

منظور از عکاسی معماری، عکاسی از زیبایی های طراحی بناها و سازه هاست. در این ژانر از ژانرهای عکاسی بیشتر به طراحی بنا پرداخته می شود و جزئیاتی که به بنا جنبه ی زیبایی شناختی می دهند بیشتر مورد توجه قرار می گیرند.

 

عکاسی طبیعت بیجان

still-life

به عکاسی از سوژه هایی که حرکت نمی کنند، عکاسی طبیعت بیجان گفته می شود. این ژانر از ژانرهای عکاسی به آموزش و تجربه زیادی نیاز دارد. برای موفقیت در این نوع عکاسی بایستی در انتخاب گزیده ی سوژه ها، نورپردازی و چند تکنیک دیگر مهارت کسب کنید

 

عکاسی انتزاعی

abstract

 

عکاسی انتزاعی روی شکل، فرم، رنگ، طرح و بافت متمرکز است. ارائه یک تعریف واحد برای این ژانر از ژانرهای عکاسی کار آسانی نیست. به این نوع عکاسی، عکاسی تجربی و عکاسی مفهومی نیز می گویند.

 

عکاسی شهری

urban

عکاسی شهری سعی می کند اشیاء و مناظر شهری را در کنار اشخاص در یک قاب به تصویر بکشد. عکاسی شهری تنها نمایش بصری یک ایده و ثبت لحظه های گذرا نیست، بلکه تفسیری است بر زندگی معاصر در فضایی بوم شناختی.

 

عکاسی هنری

art

عکاسی هنری یعنی آن نوع عکاسی که به عنوان یکی از هنرهای زیبا انجام می شود. آن نوع از عکاسی که دیدگاه ها و احساسات هنرمند را بیان می کند و آنها را با دیگران به اشتراک می گذارد. عکاسی هنری نه آنچه را که دوربین می بیند، بلکه آنچه را که هنرمند می بیند ثبت می کند. به این نوع عکاسی، عکاسی فاین آرت نیز می گویند.

 

عکاسی ماکرو

macro

 

در عکاسی ماکرو تصاویر نمای بسته جزئیاتی را آشکار می کنند که چشم غیرمسلح قادر به دیدن آنها نیست. به این ژانر از ژانرهای عکاسی فتوماکروگرافی و ماکروگرافی نیز گفته می شود.

 

عکاسی مادون قرمز

 

infrared-01.jpg

چشم انسان قادر به دیدن نور مادون قرمز نیست، بنابراین از طریق عکاسی مادون قرمز می توانید چیزی را به بیننده نشان دهید که واقعاً نمی تواند آن را با چشم خود ببیند.

 

عکاسی سیاه و سفید

bnw

عکس های سیاه و سفید معمولاً تماماً سیاه و سفید نیستند. در این عکس ها رنگ های سیاه و سفید به طوری با هم ترکیب می شوند که طیفی از پرده های مختلف رنگ خاکستری به وجود می آورند. برای موفقیت در عکاسی سیاه و سفید باید بتوانید جهان را به شکل تک رنگ ببینید.

 

عکاسی کاندید

candid

عکاسی کاندید حالات طبیعی سوژه ها را در ناب ترین و دست نخورده ترین موقعیت ممکن ثبت می کند. عکاسی کاندید راه بسیار مناسبی برای گرفتن عکس های طبیعی و سرخوش است و بدون آنکه حواس سوژه را پرت کند، برای عکس زمینه ایجاد می کند.

 

عکاسی رنگی

color

منظور از عکاسی رنگی، آن نوع از عکاسی است که از رسانه ای استفاده می کند که از قابلیت بازتولید رنگ ها برخوردار است.

 

عکاسی سبک زندگی

lifestyle-photography

عکاسی سبک زندگی یکی از صادقانه ترین ژانرهای عکاسی است. نوعی حس بی خیالی و پرداخت نشدگی در تک تک عکس های این ژانر موج می زند. عکاسی سبک زندگی از یک طرف به عکاسی مستند و از طرف دیگر به عکاسی پرتره کلاسیک متمایل است.

 

عکاسی مد

fashion

عکاسی مد یکی از ژانرهای عکاسی است که به نمایش البسه و سایر اقلام مرتبط با صنعت مد می پردازد و آنها را به گونه ای به نمایش می گذارد که جلوه بیشتری پیدا کنند.

 

عکاسی منظره

landscape

در عکاسی منظره، عکاس به ثبت تصاویر مناطق خارج از شهر یا صحنه های بازی می پردازد که انسان ها هیچ دخالتی در آنها نداشته اند. یعنی هیچ انسان یا سازه انسان سازی در تصاویر وجود ندارد.

 

شاید برای شما جذاب باشد : عناصر مهم تاثیرگذار در عکاسی منظره

 

عکاسی ورزشی

sports

عکاسی ورزشی به ثبت تصاویر رویدادهای ورزشی، ورزشکاران یا تیم های ورزشی می پردازد. این نوع عکاسی احساسات و شور و اشتیاق ورزشکاران و تماشاگران در میادین و استادیوم های ورزشی را به تصویر می کشد و رویدادهای ورزشی را به رویدادهایی شاخص تبدیل می کند.

 

عکاسی حیات وحش

wildlife

در عکاسی حیات وحش، عکاس به ثبت تصاویر گونه های مختلف حیات وحش در زیستگاه طبیعی آنها می پردازد.

 

عکاسی جنگ

war

عکاسی جنگ به دو بخش عکاسی از درگیری های مسلحانه و عکاسی از تأثیرات این درگیری ها روی انسان ها و مکان های مختلف تقسیم می شود. عکاسان این ژانر ممکن است در معرض خطر قرار بگیرند و در بعضی موارد هنگام عکس گرفتن از منطقه ی جنگی کشته شوند.

 

عکاسی وِدینگ یا مراسم ازدواج

wedding

عکس هایی که از فعالیت های مرتبط با مراسم ازدواج ثبت می شوند در این ژانر قرار می گیرند. این نوع عکاسی تصاویر زن و شوهر پیش از ازدواج و همچنین در طول مراسم ازدواج را ثبت می کند.

 

عکاسی هوایی

aeriel-photography

اغلب ما به محض نشستن در هواپیما دوربین مان را بیرون می آوریم و شروع به عکاسی می کنیم. به این نوع عکاسی، عکاسی هوایی می گویند. جالب است بدانید که نخستین عکس هوایی در سال 1858 توسط یک عکاس و بالون ساز فرانسوی از فاصله 80 متری زمین ثبت شد.

 

عکاسی از غذا

food

عکاسی از غذا به یکی از محبوب ترین و همه گیر ترین ژانرهای عکاسی تبدیل شده است. رستوران ها، وب سایت و وبلاگ نویسان حوزه غذا با استفاده از این نوع عکاسی، سعی می کنند مشتریان را وسوسه کنند و محصولات خود را به فروش برسانند.

منابع:

urby

shawacademy

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...