این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد پرشیا جی اف ایکس کاملا محفوظ می باشد

فاصله کانونی در لنز های مختلف

فاصله کانونی در لنز های مختلف
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/25 0 نظر

تفاوت فاصله کانونی در لنز های عکاسی باعث می شود تا از هر لنزی در سبک عکاسی مشخصی استفاده شود.

در این مطلب از مجموعه مقالات عکاسی وب سایت پرشیا جی اف ایکس، به مقایسه فاصله کانونی در لنز های مختلف می پردازیم. برای مقایسه فاصله کانونی بین لنزهای مختلف، ابتدا بهتر است مفهوم فاصله کانونی را توضیح دهیم.

focal-length-graphic

فاصله کانونی چیست؟

فاصله کانونی، که معمولاً با واحد میلی متر (mm) نشان داده می شود، اصلی ترین ویژگی لنزهای عکاسی است. البته باید توجه داشته باشیم که منظور از فاصله کانونی، طول واقعی لنز نیست. فاصله کانونی محاسبه ی فاصله اپتیکی از نقطه ای است که شعاع های نور در آن همگرا می شوند و تصویر واضحی را از سوژه بر روی سنسور دیجیتال یا فیلم 35 میلی متری دوربین به وجود می آورند. فاصله کانونی یک لنز زمانی مشخص می شود که فکوس لنز روی بی نهایت تنظیم شده باشد.

red-barn-sequence

فاصله کانونی، زاویه دید (بخشی از صحنه که در عکس ثبت می شود) و بزرگنمایی (ابعاد عناصر صحنه) را مشخص می کند. هرچه فاصله کانونی بیشتر باشد، زاویه دید تنگ تر و بزرگنمایی بیشتر می شود. در مقابل، هر چه فاصله کانونی کمتر باشد، زاویه دید بازتر و بزرگنمایی کمتر خواهد شد.

فاصله کانونی در لنز های زوم و پرایم

لنزهای عکاسی به دو گروه لنزهای زوم و لنزهای پرایم تقسیم می شوند. لنزهای پرایم فاصله کانونی ثابتی دارند اما فاصله کانونی در لنزهای زوم متغیر است.

2-lens-samples

لنز های زوم

مزیت لنزهای زوم کاربردهای متعدد آنهاست. زمانی که قرار است از چند سوژه و در سبک های مختلف مانند منظره و پرتره عکاسی کنید و می خواهید تنها یک لنز به همراه ببرید، لنز زوم بهترین گزینه است. استفاده از لنز زوم تعداد دفعات تعویض لنز را کاهش می دهد و به صرفه جویی در زمان کمک می کند. علاوه براین هرچه کمتر لنز را تعویض کنید، احتمال ورود گرد و خاک به جعبه آینه یا روی سنسور دوربین کمتر می شود.

لنز های پرایم

مزیت اصلی لنزهای پرایم (دارای فاصله کانونی ثابت) اندازه و وزن آنها و همچنین دیافراگم بیشینه یا ماکسیمم دیافراگم آنهاست. لنزهای پرایم معمولاً نسبت به لنزهای زوم کوچک تر و سبک تر هستند.

علاوه براین لنزهای پرایم غالباً دیافراگم بیشینه بزرگتری دارند (بین f/1.4 تا f/2.8). بزرگ بودن دیافراگم بیشینه مزیتی است که در موقعیت های کم نور مفید واقع می شود. در این گونه موقعیت ها این ویژگی امکان گرفتن دوربین روی دست و ثبت سوژه بدون لرزش دست و تاری حاصل از نوردهی بالا را افزایش می دهد.

علاوه براین هنگام عکاسی با لنزهای پرایم که دیافراگم بزرگی دارند عمق میدان کمتر خواهد بود. این ویژگی هنگام عکاسی پرتره و زمانی که می خواهید پس زمینه ی سوژه را کمرنگ تر یا تارتر نشان دهید (عکاسی بوکه) به کمک تان خواهد آمد.

فاصله کانونی در لنز های واید انگل

لنزهای واید انگل یکی از گزینه های محبوب در عکاسی از مناظر، فضاهای داخلی، گروه های بزرگ و موقعیت های بسته به شمار می روند.

Nikon-wide-Interiors_Landscapes-duo

لنز واید انگل FX format فاصله کانونی بین 35-14 میلی متر/ DX format فاصله کانونی بین 24-10 میلی متر

 

فاصله کانونی در لنز های استاندارد

در میان تمامی لنزهای عکاسی، زاویه دید لنزهای استاندارد بیشتر از همه به زاویه دید انسان ها نزدیک است و همین باعث شده تا این لنزها از محبوبیت بالایی برخوردار باشند. این لنزها کمترین میزان اعوجاج (distortion) را دارا هستند که همین می تواند سوژه را زیباتر نمایش دهد.

لنزهای استاندارد غالباً دیافراگم بزرگی دارند و اجازه می دهند نور زیادی از لنز رد شود. این ویژگی کمک می کند تا در شرایط کم نور سرعت لنز بالا برود. دیافراگم بزرگ این لنزها (بین f/1.8 تا f/1.4) باعث می شود افکت خارج از فکوس خوشایندی در پس زمینه ایجاد شده و در پی آن توجه مخاطب روی خود سوژه متمرکز شود.

لنزهای استاندارد در سبک های زیادی از عکاسی محبوبیت دارند که از آن جمله میتوان به عکاسی پرتره، عکاسی طبیعت و عکاسی در موقعیت های کم نور اشاره کرد که عکاس نمی تواند از فلش استفاده کند یا می خواهد صحنه را با همان نور موجود ثبت کند.

Nikon-lowlight-shallowdof-standard-duo

لنز استاندارد FX format فاصله کانونی بین 60-50 میلی متر/ DX format فاصله کانونی 35 میلی متر

 

فاصله کانونی در لنز های تله فتو

لنزهای تله فتو با فاصله کانونی بین 70 تا 200 میلی متر در عکاسی پرتره، عکاسی محصول و همچنین عکاسی طبیعت و حیات وحش محبوبیت زیادی دارند. این لنزها به عکاس کمک می کنند قاب نزدیک و بسته ای از سوژه ببندد.

در عکاسی پرتره نیز، لنزهای تله فتو به عکاس کمک می کنند با فاصله از سوژه عکس بگیرد و با حضور خود حال و هوای سوژه را به هم نزند.

Nikon-portrait-wildlife-telephoto-duo

لنز تله فتو FX format فاصله کانونی بین 200-70 میلی متر/ DX format فاصله کانونی بین 200-55 میلی متر

 

شاید برای شما جذاب باشد : عکاسی پرتره : 3 اشتباه در عکاسی پرتره

 

فاصله کانونی در لنز های سوپر تله فتو

لنزهای سوپر تله فتو در عکاسی ورزشی و عکاسی حیات وحش که عکاس مجبور است فاصله ی خود را با سوژه حفظ کند کاربرد زیادی دارند.

Nikon-supertele-wildlife-sports-duo

لنز سوپر تله فتو FX format فاصله کانونی بین 600-300 میلی متر/ DX format فاصله کانونی بین 200-600 میلی متر

 

فاصله کانونی در لنز های ماکرو

در عکاسی نمای نزدیک از لنزهای خاصی استفاده می شود که نسبت بازتولید (reproduction ratio) آنها به 1:1 (یک به یک) نیز می رسد. این لنزها به عکاس اجازه می دهند تا از فاصله خیلی نزدیک روی سوژه فکوس کند و تصویر آنها را با نسبت 1:1 (در ابعاد واقعی) روی فیلم یا سنسور تصویربرداری بازتولید کند. از لنزهای ماکرو در عکاسی از گل و گیاهان، حشرات و محصولات کوچک استفاده می شود.

Nikon-Nature-product-macro-duo

لنز ماکرو FX format فاصله کانونی 60 میلی متر، 105 میلی متر و 200 میلی متر/ DX format فاصله کانونی 85 میلی متر

 

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...