این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد پرشیا جی اف ایکس کاملا محفوظ می باشد

تبلیغات خلاقانه با استفاده از استعاره‌های تصویری

 تبلیغات خلاقانه با استفاده از استعاره‌های تصویری
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/03/08 0 نظر

 

مطالعات علمی نشان می دهد مغز انسان تصاویر را 60000 برابر سریعتر از متن پردازش می کند. اگر متن و تصویر در کنار هم قرار بگیرند، میزان درک به بیش از 89% خواهد رسید. جالب به نظر می‌رسد. این‌طور نیست؟

فکر می کنم همه ما توافق داریم که ارتباطات تصویری، تبلیغات آنلاین‌ را تقویت می‌کند. برای توضیحات بیشتر، این مقاله را دنبال کنید.

 

 

گاهی اوقات برای تأثیرگذاری قوی‌تر، طراحان گرافیک یک قدم بیشتر به جلو بر می دارند و چند تصویری را در کنار یکدیگر به‌کار می‌برند تا یک تصویر استعاری ایجاد کنند.

در واقع اگر مایل هستید در حوزه فعالیت خود در رأس باشید و با کاهش تأثیرگذاری روی مخاطبین خود روبرو نشوید، به چیزی فراتر از تبلیغات تصویری معمولی نیاز دارید.

یک روش خلاقانه برای انتقال پیامی ساده اما تأثیرگذار، استفاده از استعاره تصویری است.

 

استعاره تصویری چیست؟

استعاره تصویری، بازنمایی یک مفهوم، فرد، مکان، شی، یا ایده در قالب یک تصویر و براساس شباهت و یا یک وابستگی بین آنها است.

تعریف دیگر استعاره تصویری به این صورت است که: یک عنصر آشنا را با کمک ترفندهایی به یک عنصر کمتر شناخته شده ارتباط می دهیم. با کمک تصاویر استعاری، می توان تصورات جدیدی ساخت، در دنیای واقعیت‌های مخاطب شکافی ایجاد و در آن نفوذ کرد، پس در مخاطب یک احساس نزدیکی بوجود آورد.

تا اینجا شما متوجه شدید که استعاره تصویری چیست، در ادامه چند روش عملی در مورد نحوه ساخت یک تبلیغ تأثیرگذار گفته می شود.

 

چگونه یک استعاره، در تصویر بسازیم؟

برای ساخت یک تصویر استعاری، روند زیر را دنبال کنید:

1. در ابتدا، در مورد پیام اصلی که می خواهید از طریق تصویر منتقل کنید فکر کنید و مهم‌ترین کلماتِ آن را بنویسید. بلندپروازانه و بدون محدودیت فکر کنید.

2. از عناصر آشنا و بالقوه‌ای که ناگهان به ذهن‌تان خطور می‌کند برای ترسیم آن پیام استفاده کنید، البته توجه کنید که طرح به صورتی نباشد که مخاطب را کاملا گیج و سردرگم باقی بگذارد.

3. تعدادی طرح با استفاده از آن عناصر ترسیم کنید تا متوجه شوید که برای رساندن پیام موردنظر، آن عناصر چگونه در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.

4. برای پیشگیری از سردرگمی‌های بعدی و رسیدن به خروجی موردنظر، با تیم خود مشورت کنید و بهترین طرح را انتخاب کنید

 

حالا بیایید با هم تعدادی از تبلیغات خلاقانه و الهام بخش، که براساس استعاره تصویری طراحی شده اند را ببینیم.

 

 

15 ترفند برای ساخت یک تبلیغ خلاقانه

1. استعاره‌های تصویری

در استعاره‌های تصویری اشیا و عناصر معمولی با روشهای غیرمعمول با هم ترکیب شده اند تا یک پیام تأثیرگذار را انتقال دهند.

تبلیغ زیر مربوط به شرکت Smart است که بهترین تصویر استعاری را از رانندگی در شهری شلوغ نشان می‌دهد.

Visual-Metaphors-pgfx01

این پیام را با چه چیزی بهتر از یک استعاره می توان نشان داد؟

دشواری نخ کردن یک سوزن با راندن یک خودروی بزرگ در یک شهر شلوغ مقایسه شده است. یک و پیام این است که خودروی اسمارت Smart، در هر صورت به آسانی از تنگ‌ترین خیابان‌ها خواهد گذشت.

 

2. دوگانگی معنایی

تقریبا تمام استعاره‌ها از یک شی قابل لمس و یک معنای نمادین در پشت آن تشکیل شده‌اند، اما تعدادی از آن‌ها دو ایده و مفهوم را در یک تصویر نشان می دهند.

این مجموعه از تبلیغات دینیز Diniz، بزرگترین فروشگاه زنجیره ای عینک در برزیل، از میوه های گرمسیری برای انتقال حس تازگی و خنکی میوه در تابستان استفاده کرده است.

همچنین سایه‌ی میوه ها به شکل مدل‌های مختلف عینک درآمده‌اند. برای ایجاد ارتباط قوی‌تر بین تصویر و مفهوم، در هر تبلیغ یک پیام متفاوت و مرتبط با آن میوه نوشته شده است.

Visual-Metaphors-pgfx02

Visual-Metaphors-pgfx03

Visual-Metaphors-pgfx04

Visual-Metaphors-pgfx05

 

 

3. قیاس تصویری

در قیاس‌های تصویری اشیایی که به طور معمول با یکدیگر دیده نمی شوند، ترکیب می شوند، این ترکیب سازی به شکلی است که حسی عالی را ایجاد کند.

نمونه زیر که یکی از تبلیغات شرکت BusConnects در فضای باز است، نمونه‌ای از کاربرد قیاس در تبلیغ است.

این کمپین، دوبلین Dublin را به شکل یک مکعب روبیک به تصویر می کشد که تنها با لطف و همکاری مردم با BusConnects قابل حل است.

Visual-Metaphors-pgfx06

در کنار یکدیگر برای شهری تمیزتر، سبزتر و بهتر تلاش می کنیم.

 

4. تشبیه تصویری

در این تکنیک، یک شی به گونه‌ای نمایش داده می‌شود که شبیه شی دیگری به نظر برسد. این ترفند در تبلیغات تصویری، بسیار رایج است. تبلیغ زیر نمونه کلاسیک این ترفند است.

Visual-Metaphors-pgfx07

سکته مغزی توسط یک تیم عصب شناس، هفت روز هفته و بیست و چهارساعت شبانه روز قابل تشخیص است.

 

مطالعات نشان داده‌اند که دانه‌های مغز برای مغز انسان مفید است، به همین خاطر است که این تصویرسازی موثر است.

نبوغی در این طرح نیست اما استفاده از یک متن خلاقانه در کنار تصویر، پیام تأثیرگذاری را ارسال کرده است که منطق را درگیر می‌کند، آگاهی را افزایش می‌دهد.

 

 

5. جلوه های تصویری

از قدیمی‌ترین ترفندها در صنعت تبلیغات است، اما ذهن خلاق می تواند همیشه این ترفند را جذاب و تازه نگه دارد.

در تقویم سال 2020 Audi، با الهام از فیلم‌های کمیک، از رنگ‌ها و صحنه‌های جذاب استفاده شد و جلوه‌های تصویری پویایی را ایجاد کرده است. در هر تصویر، خودرو را به عنوان یک ابر قهرمان نمایش داده‌اند.

Visual-Metaphors-pgfx08

Visual-Metaphors-pgfx09

 

نمونه‌ی عالی دیگر از استفاده‌ی جلوه های تصویری مربوط به DIRECTV است.

این تبلیغ، نشان می‌دهد که تنها با باز کردن جعبه‌ی DIRECTV، هر کسی می تواند در خانه‌اش سریع و آسان از سرگرمی لذت ببرد.

Visual-Metaphors-pgfx10

 

 

6. ترکیب تصویری

تکنیک تبلیغاتی دیگر، ترکیب دو عنصر مختلف و یا حتی متضاد برای ارسال مستقیم یک پیام است.

گاهی یک عنصر، فرد یا مکان را می‌توان با لوگوی آن برند تلفیق کرد. اگر لوگوی شرکت شناخته شده باشد، مخاطبان بین تبلیغ و برند ارتباطی پیدا می‌کند و تبلیغ بسیار مؤثر خواهد بود.

در نمونه‌ی زیر، لوگوی مک دونالد جایگزین چشمان حیواناتِ شب شده است، این ایده بیانگر این است که رستوران هفت روز هفته و بیست و چهار ساعت شبانه روز فعال است.

Visual-Metaphors-pgfx11

Visual-Metaphors-pgfx12

Visual-Metaphors-pgfx13

 

نمونه دیگری از استعاره‌های تصویری که در آن این تکنیک به‌کار رفته است، تبلیغات منتشر شده در ایالات متحده آمریکا برای ترغیب مردم به رعایت فاصله اجتماعی در دوره همه‌گیری کوید 19 است.

نزدیک قراردادن اشیای معمولی در کنار هم، در حالی‌که همه می‌دانند آنها سازگار نیستند، یک خروجی منفی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود افراد ضرورت حفظ فاصله از یکدیگر را درک کنند.

Visual-Metaphors-pgfx14

Visual-Metaphors-pgfx15

Visual-Metaphors-pgfx16

 

7. مینیمالیسم تصویری

گاهی حتی ساده‌ترین یا انتزاعی‌ترین عناصر هم به یک تصویر دیدنی تبدیل می‌شوند.

نمونه‌ای از تبلیغات مینیمالیسم تصویری، استفاده از سیب زمینی سرخ کرده برای نشان دادن محل نزدیک‌ترین شعبه مک دونالدِ فرانسه است. این کمپین تبلیغات استعاره تصویری جذابی را ایجاد کرد.

Visual-Metaphors-pgfx17

 

8. جناس تصویری

احتمالا در مدرسه اطلاعاتی در مورد آرایه جناس شنیده‌اید، کلماتی که از نظر صدا شباهت‌هایی دارند اما در مفهوم متفاوت‌اند. در تبلیغات تصویری نیز گاهی از این ترفند استفاده می شود یعنی دو تصویر که ظاهر مشابه به هم دارند را در کنار هم به کار می برند تا پیامی را به مخاطب برسانند. استفاده از جناس در تبلیغات تصویری، آن را به یاد ماندنی می‌کند.

ایده‌ی استفاده از طیف نمونه‌های رنگ در تبلیغ زیر به مخاطب این پیام را می‌رساند که این دستگاه توستر به شما اجازه می دهد که میزان تست شدن نان را کنترل کنید. مجبور نیستید بین دو گزینه خیلی ترد یا سوخته انتخاب کنید.

Visual-Metaphors-pgfx18

بالاخره آن طور که دوست داشتید، تست شد.

 

9. تایپوگرافی تصویری

تایپوگرافی همچنان یک روش خلاقانه در طراحی تبلیغِ استعاری زیبا است. کلمات را به صورتی می توان به کار برد که تصویر یک شی را کامل کنند. مانند تبلیغ زیر که مربوط به internet.org است. در این کمپین پیام ایجاد دسترسی به اینترنت در مناطقی که افراد دسترسی ندارند، به مخاطب منتقل می‌شود.

Visual-Metaphors-pgfx19

بیش از نیمی از موزیسین‌های دنیا تا به حال آنلاین شده‌اند.

 

نمونه دیگر از کاربرد تایپوگرافی، تبلیغ مربوط به KentFM است، که در آن کلمات طوری قرار گرفته‌اند که یک موج صدا ایجاد کرده‌اند.

Visual-Metaphors-pgfx20

 

 

10. استعاره های غیرمعمول

با جناسهای تصویری آشنا شدیم و نمی توانیم بگوییم که جذاب نیستند. اما استعاره های تصویری در اشیای عجیب و غریب هم وجود دارد. نمونه‌ی جذابی از این مورد، استفاده از تصاویری مشابه پوستر فیلمهای ترسناک است در حالی‌که در واقع ترسناک نیست.

پوستر زیر برای خدمات سلامت جهانی طراحی شده است. به خاطر فونت استفاده شده و قرارگرفتن در کنار تصویری که مستقیما از یک فیلم ترسناک گرفته شده، همه افراد پیام را به طور کامل دریافت خواهند کرد.

Visual-Metaphors-pgfx21

پایانِ خارش چشم : بیماری‌های جزئی را به یک درام تبدیل نکنید و فقط داروساز را ببینید.

 

11. تشدید منفی

تصاویر ساخته شده با این تکنیک، نگاهی اجمالی از واقعیت، مسئله و چگونگی مشارکت مخاطب در حل مسئله را به فرد نشان می‌دهد و او را به انجام یک عمل ترغیب می کند.

نمونه زیر، تبلیغی برای یک برنامه‌ی حامیان یک سازمان مردم نهاد است که در راستای رفع محرومیت‌های اجتماعی بی‌خانمان فرانسه فعالیت می‌کند. کسانی که این معضل اجتماعی برایشان اهمیت دارد می‌توانند کمک‌هایی ساده اما مؤثر انجام دهند. همان‌طور که در تصویر نشان داده شده، با این فعالیت‌ها، هیچ فرد نیازمندی در تنهایی و ناامیدی خود غرق نخواهد شد.

Visual-Metaphors-pgfx22

سازمان مردم نهاد حمایت از بی‌خانمانان. با استفاده از اپلیکشن، دست یاری بدهید.

 

12. معماهای مصور

تبلیغات هشداردهنده معمولا در این دسته قرار دارند، در این تبلیغات برای ترغیب افراد به تغییر در رفتار منفی خود، تصاویر دراماتیک شده‌اند.

این کمپین تبلیغی، از یک جعبه پلاستیکی دارو استفاده کرده است تا نشان دهد که اعتیاد به مواد مخدر چه اثرات کشنده‌ای می‌تواند داشته باشد. این تصویر توانسته است هزینه‌ی انسانیِ این رفتار آسیب زننده را واقعی‌ و نگران کننده‌تر نشان دهد.

Visual-Metaphors-pgfx23

مطالعه این مقاله پیشنهاد میشود : چگونه طراحی‌ گرافیک موجب نجات زندگی می‌شود

 

 

13. ترسیم عواقب

این روش برای نمایش پیامدهای یک عمل بسیار مفید است. در این روش از یک تصویر متقاعدکننده و یک پیام ساده که این دو را به یکدیگر ارتباط می دهد، استفاده می شود.

نمونه زیر، تبلیغی است که برای Detran ، سازمان ترافیک برزیل، با هدف افزایش آگاهی مردم نسبت به نقش پرتاب سیگار در جاده، در ایجاد آتش سوزی طراحی شده است.

Visual-Metaphors-pgfx24

یک جرقه از روی بی فکری، می تواند عواقب جدی داشته باشد.

 

14. مبالغه های تصویری

یک روش مؤثر که بازاریابان و طراحان برای رساندن میزان اهمیت یک محصول استفاده می کنند، اغراق است. اغراقهای تصویری، برای آگاهی مردم نسبت به منافعی که استفاده از محصول شما دارد، روش ایده‌آلی است.

در تبلیغ زیر که مربوط به ضدآفتاب است، این ایده نشان داده شده است که ضدآفتابهای این شرکت، نه تنها از فرد در برابر آفتاب حفاظت می کند، بلکه در برابر آب و رطوبت مقاوم است، بنابراین بهترین ضدآفتاب برای زمان رفتن به ساحل است.

Visual-Metaphors-pgfx25

 

15. داستان های استعاری

گاهی یک استعاره در قلمرو داستان‌ها می‌تواند قرار بگیرد.

این کمپین با ایده‌ی شطرنج که اولین بار در هند ابداع شده است، آغاز شد و یک کمپین جذاب راه‌اندازی شد. در این طرح، نماد ملکه در بازی، که قوی‌ترین مهره است، به عنوان یک مهره ناتوان و فاقد قدرت طراحی شد. این ملکه بی قدرت، با اکثریت زنان هند مقایسه شده است، زنانی که حتی نمی‌توانند حقوق اولیه خود را، مانند حق تحصیل، داشته باشند.

این داستان استعاری به صورت یک بازی شطرنج در تلفن همراه درآمد، به بازیکنان یک ملکه بدون قدرت داده شد، بنابراین آنها نمی‌توانستند در بازی پیروز شوند.

این کمپین همچنین با هدف تشویق مردم به اهدای کمک مالی و آماده سازی شرایط تحصیل زنان تشکیل شده بود.

 

و اما سخن آخر

استعاره‌های تصویری، بازنمایی‌هایی هنری هستند که به شما کمک می‌کنند طرح‌های متفاوتی ایجاد کنید و تبلیغات آنلاین برندتان را تقویت می‌کند.

واضح است که این روشها انتخابهای خوبی برای درگیرکردن مخاطب است و باعث می‌شود که پیام شما بعد از پایان کمپین هم در ذهن مخاطب بماند.

اگر در تبلیغات خود از استعاره های تصویری استفاده می کنید، کلیشه‌ها را کنار بگذارید. خارج از چارچوبها فکر کنید و فراتر از آن عمل کنید.

امیدوارم این تبلیغات خلاقانه الهام بخش شما باشند و جسارت شما را افزایش بدهند.

 

 

 

منبع:

blog.bannersnack.com

نویسنده: Ana Darstaru

 

" انتشار مقاله با ذکر نام و لینک سایت پرشیا‌جی‌اف‌ایکس به‌طور مشخص، بلامانع است. "

 

 

 

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...