این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد پرشیا جی اف ایکس کاملا محفوظ می باشد

10نکته در مورد استفاده از لنزهای عریض (Extreme Wide Angle ) در عکاسی طبیعت

10نکته در مورد استفاده از لنزهای عریض (Extreme Wide Angle ) در عکاسی طبیعت
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/06/24 0 نظر

عکاسی طبیعت همواره یکی از لذت بخش ترین ژانرهای عکاسی است . لنزهای عریض و خیلی عریض (  wide angle & Extreme Wide Angle ) عضو جدایی ناپذیر این ژانر عکاسی هستند . در این مقاله به 10 نکته در مورد عکاسی طبیعت با استفاده از این نوع لنزها اشاره میکنیم که دانستنشان میتواند تاثیر مثبتی در ثبت تصاویر از طبیعت بگذارد . 

معمولا افرادی که با لنزهای خیلی عریض یا اولترا واید ( Extreme Wide Angle ) استفاده می کنند ، در نحوه استفاده از این نوع لنزها دچار مشکل هستند .به همین دلیل باید رویکرد متفاوتی در استفاده از این لنزها داشته باشید . 

10 نکته در مورد استفاده از لنزهای عریض (Extreme Wide Angle ) در عکاسی طبیعت

1- مشاهده از طریق دوربین  

وقتی برای اولین بار قصد استفاده از لنزهای لنزهای عریض (wide angle)  را دارید؛  به طور مستقیم از چشمانتان برای نگاه به صحنه ی مورد نظر استفاده نکنید؛ از دوربین یا چشمی (viewfinder) نگاه کنید. دوربین را به خود نزدیک کنید و از داخل چشمی نتیجه ای که خلق کرده اید را نظاره کنید. در استفاده از لنزهای عریض ،  پیش زمینه ها بسیار مهم اند. حتی چیزهای بسیار کوچک مثل یک سنگ یا یک گیاه می تواند در مقیاسه با پس زمینه،  در عکس شما بزرگتر به نظر برسد.

2- به دنبال جزئیات باشید

زمانی که یک صحنه ی با شکوه را نگاه می کنید، روی زمین به دنبال چیزهای کوچکی باشید که بتوانید لنز دوربینتان را روی ان متمرکز کنید. عدسی دوربین را نباید با کوه های عظیم و ابشارها بپوشانید. در اطرافتان به چیزهای کوچک دقت کنید و آنها در عکس بگنجانید.

 

3- از دیافراگم بسته استفاده کنید.

از دیافراگم بسته (نسبت کانونی بالا) در حدودf14-f16 استفاده کنید؛ که تا جای ممکن بتوانید منظره طبیعی را در فکوس داشته باشید . این مسئله به ویژه در مواقعی که  به پیش زمینه نزدیک هستید ، مهم است.  سعی کنید دیافراگم  لنزتان را زیاد از حد نبندید (f18-f22) که این کار کیفیت عکس را کاهش میدهد.

4- از تکنیک استک نقاط فکوس متفاوت (focus stacking) استفاده کنید

هر زمان که نمی توانید همه چیز را در یک شات بگنجانید از تکنیکی به نام استک استفاده کنید. با این تکنیک عکس هایی با فوکس متفاوت میگیرید و بعدا در فوتوشاپ با هم ادغام می کنید. (یک تکنیک کاملا ساده که به راحتی در گوگل میابید.)

5- فاصله های مختلف را امتحان کنید.

گستره ی لنز خود را دست کم نگیرید.به هنگام استفاده از لنز واید یا عریض (wide angle) متوجه می شوید  که  تقریبا می توانید همه چیز را در قاب خود جای دهید. عکسبرداری از یک منظره با فاصله های مختلف را امتحان کنید. زمانی که، برای مثال؛ در حال صعود از یک کوه هستید در حین کوهنوردی  در فواصل زمانی  مختلف عکس برداری کنید و ملاحظه کنید که فاصله چه تاثیری میان نمای نزدیک و دور نما به وجود می اورد.

6- به زمین نزدیک شوید

اگر دوربین را خیلی به زمین نزدیک کنید  مناظر کوچک و ترکیبات روی زمین، در پیش زمینه عکستان بزرگ به نظر می رسند. امتحان کنید!

 

7- در ارتفاعات مختلف عکس بگیرید.

به هنگام استفاده از از لنزهای واید یا عریض (wide angle) ، ارتفاعی که دوربینتان را قرار می دهید  در عکس تفاوت زیادی ایجاد میکند. عکاسی در ارتفاعات مختلف را امتحان کنید. هرچقدر دوربینتان را از سطح زمین فاصله دهید، پیش زمینه ی بیشتری خواهید داشت

8 - چشم اندازهای مختلفی بیابید

این را بدانید که یک تغییر خیلی جزئی در حالت، موضوع یا قاب دوربین به هنگام استفاده از لنز های نما گستر، تاثیر فوق العاده ای روی عکس می گذارد. زمانی که به نظر خود صحنه ی خوبی دارید ، آن قدر دور موضوع بچرخید تا بهترین حالت برای فریم را پیدا کنید .

 

 

9- از اعوجاج لنزها به نفع خود استفاده کنید.

لنزهای واید گاهی اوقات اعوجاج ایجاد می کنند. گاهی آسمان را کج و معوج و ابرها را مثل خال هایی در وسط ان نشان میدهد.

از این مسئله می توانید به نفع خود استفاده کنید. ترکیب نصف زمین و نصف آسمان را امتحان کنید.

10. به گوشه های قاب توجه کنید

به گوشه های قاب خود، به خصوص دو گوشه تحتانی توجه ویژه ای داشته باشید. سعی کنید اشیا ومناظر داخل عکس به گوشه ها نزدیک تر باشند. این راهکار تنها برای  لنزهای واید و سوپرواید نیست. هدف شما این است  که غیر مستقیم بیننده را به داخل عکس خود هدایت کنید. به احتمال زیاد شما میتوانید از این مهارت های ساده استفاده کنید، اما این نکات  بیشتر برای افرادی کاربرد دارد که قصد استفاده از لنزهای عریض را داشته باشند.

 

لطفا در انتشار مطالب اخلاق حرفه ای را رعایت کنید

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...