این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد پرشیا جی اف ایکس کاملا محفوظ می باشد

بزرگان عکاسی جهان : انسل آدامز | Ansel Adams

بزرگان عکاسی جهان : انسل آدامز | Ansel Adams
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/16 0 نظر

انسل آدامز یکی مشاهیر عکاسی جهان است. ادامز بخش بزرگی از شهرتش را مدیون عکس‌های منحصربفردی‌ست که از غرب آمریکا و به ویژه پارک ملی یوسمیتی به ثبت رسانده است.

در این مقاله از مجموعه مقالات معرفی عکاسان بزرگ تاریخ در وب سایت پرشیا جی اف ایکس به معرفی انسل آدامز، عکاس شهیر آمریکایی، خواهیم پرداخت.


بیوگرافی انسل آدامز

انسل آدامز، عکاس و فعال محیط زیست آمریکایی، در روز بیستم فوریه سال 1902 با نام کامل انسل ایستن آدامز (Ansel Easton Adams) در شهر سن فرانسیسکو واقع در ایالت کالیفرنیای آمریکا پا به جهان گذاشت. خانواده وی که در اوایل قرن هفدهم از ایرلند به آمریکا مهاجرت کرده بودند، از نیوانگلند به کالیفرنیا نقل مکان کردند. پدربزرگ او چوب‌بری پررونقی را راه اندازی کرد که پدر آدامز بعداً آن را به ارث برد. آدامز در سنین بالاتر با این کار را به دلیل نابود کردن جنگل های ردوود مخالف بود.
آدامز کودک بیش فعالی بود که دوستان زیادی نداشت. او که به دلیل رفتار بد از چندین مدرسه اخراج شده بود، از سن 12 سالگی نزد معلم های خصوصی و اعضای خانواده اش آموزش دید.
آدامز نواختن پیانو را خودش فرا گرفت و همین به اولین دغدغه ی او تبدیل شد. او در سال 1916، پس از سفری به پارک ملی یوسمیتی، به عکاسی علاقه‌مند شد. او با تکنیک های تاریکخانه ای آشنا و به مطالعه ی مجلات عکاسی پرداخت. در آن دوره آدامز همزمان در نشست های کلوب عکاسی شرکت می کرد و به بازدید از نمایشگاه های هنری و عکاسی علاقه‌ای وافر داشت.
انسل آدامز نخستین عکس هایش را در استودیو بستز (Best’s Studio) در منطقه دره یوسمیتی ظاهر کرد و همان‌جا به فروش رساند. او در سال 1928 با ویرجینیا بست، دختر مالک استودیو بستز ازدواج کرد. پس از مرگ پدر ویرجینیا در سال 1935، دخترش این استودیو را به ارث برد. انسل آدامز و همسرش تا سال 1971 در این استودیو فعالیت می کردند. این استودیو که اکنون با نام گالری انسل آدامز شناخته می شود، هنوز به این خانواده تعلق دارد.
انسل آدامز در روز 22 ماه آوریل سال 1984 دچار حمله قلبی شد و در سن 82 سالگی در بیمارستان دولتی مانتری پنینسولا در مانتری کالیفرنیا درگذشت.

winter ansel adams


آغاز فعالیت حرفه ای انسل آدامز

پس از انتشار اولین گالری آثار ادامز ، پیشرفت چشمگیری در کارهای آدامز در دنیای عکاسی رخ داد. مجموعه یاد شده «عکس های چاپی پارملین از ارتفاعات سیرا» (Parmelian Prints of the High Sierras) نام داشت. واژه پارملین (Parmelian) در نام این مجموعه معنای خاصی ندارد و توسط جین چمبرز مور، ناشر مجموعه ابداع شد تا به فروش بیشتر آن کمک کند. باید به خاطر داشت که در آن دوره، عکاسی هنوز جز هنرهای زیبا تلقی نمی‌شد. عکس های گزیده آثار آدامز آنقدر قوی بودند که انتشار مجموعه با موفقیت زیادی روبرو شد و چند قرارداد تبلیغاتی را برای وی به ارمغان آورد. همین اتفاق باعث شکوفایی حرفه تبلیغاتی و هنری آدامز شد.


دوران اوج شهرت انسل آدامز

شهرت و جایگاه حرفه ای آدامز بین سالهای 1929 و 1942 به اوج خود رسید. آدامز با متمرکز شدن بر عکس های کلوز آپ پرجزئیات و همچنین عکس هایی که از سازه های عظیم به ثبت می رساند، کارنامه هنری خود پربارتر کرد. عکس های آدامز سوژه های متفاوتی، از کوه ها گرفته تا کارخانه ها را در برمی گرفتند.
انسل آدامز مدتی را در نیومکزیکو سپری کرد و با هنرمندانی چون آلفرد اشتیگلیتس، جورجیا اکیف و پاول استرند نشست و برخاست داشت. در همین مقطع بود که او انتشار مقالات و کتاب های آموزشی در زمینه عکاسی را آغاز کرد.

شاید برای شما جذاب باشد : عناصر مهم تاثیرگذار در عکاسی منظره


در همین دوره آدامز به دوروتی لنگ و واکر اوانز پیوست و در تعهد آنها به تأثیرگذاری بر تغییرات اجتماعی و سیاسی از طریق هنر سهیم شد.  نخستین آرمان آدامز محافظت از نواحی طبیعی بکر، از جمله یوسمیتی بود. بعد از به اسارت درآمدن ژاپنی ها در طول جنگ جهانی دوم، آدامز به عکاسی از اردوگاه های اسیران پرداخت و از این عکس ها در مقاله ای تصویری درباره بی عدالتی در دوران جنگ استفاده کرد.
با رسیدن دهه 1960، ارزش عکاسی به عنوان یک هنر به حدی رسید که عکس های آدامز در گالری های بزرگ و موزه ها به نمایش در می‌آمدند. در سال 1974، موزه هنر متروپلیتن نیویورک نمایشگاهی برای بازنگری بر فعالیت های هنری آدامز برگزار کرد. آدامز بیشتر سال های دهه 1970 را به چاپ نگاتیو مشغول بود تا بتواند تقاضای بالایی را که برای آثار شاخصش وجود داشتند، برآورده کند.

el capitan ansel adams


تأثیر انسل آدامز بر هنر عکاسی

گروه اف 64 (Group f/64) که در اوایل دهه 1930 توسط انسل آدامز و ویلیام ون دایک تشکیل شد مدیوم عکاسی را با نگرشی تازه مواجه کرد. عکس های سیاه و سفید شاخص او به تثبیت جایگاه عکاسی در میان هنرهای زیبا کمک کردند. او همچنین با کمک به تأسیس دپارتمان عکاسی در موزه هنرهای معاصر نیویورک در سال 1940، در پذیرفته شدن عکاسی به عنوان یکی از هنرهای زیبا نقش مهمی ایفا کرد.

انسل آدامز عکس های شاخص متعددی دارد که اکثر آنها به طبیعت غرب آمریکا پرداخته اند.

در ادامه دو مورد از شاخص ترین عکس های انسل آدامز را با هم تماشا می‌کنیم.


مونولیت: چهره ی هف دم

monolith ansel adams

در گزیده آثار منتشر شده در 1927 شناخته شده ترین عکس آدامز تحت عنوان «مونولیت: چهره ی هف دم» (Monolith, the Face of Half Dome) به چشم می‌خورد. آدامز این عکس را در سال 1926 ثبت کرد. او در راه رسیدن به صخره چندین عکس با نوردهی های مختلف گرفته بود و هنگامی که به «هف دم» رسید تنها دو شیشه ی عکاسی برایش باقیمانده بود. آدامز در عکس اول یک فیلتر زرد روی لنز دوربینش گذاشت. او اغلب از این فلیتر استفاده می کرد تا بتواند رنگ آسمان آبی را کمی تیره تر کند. اما همین که شاتر را فشرد متوجه شد که ایرادی در عکس وجود دارد.
او در عکس دوم از یک فیلتر قرمز پررنگ استفاده کرد. این فیلتر باعث می شد رنگ آسمان تقریباً به سیاه تبدیل شود و برف های سفید روی «هف دم» برجسته تر به نظر برسند. آدامز هنگامی که اواخر آن شب عکس را ظاهر می کرد متوجه شد که فیلتر قرمز عکس را به کلی تغییر داده است.


طلوع ماه، هرناندز، نیومکزیکو

moonraise ansel adams

 

چندین هفته پیش از حمله به پرل هاربر در سال 1941، آدامز از صحنه ی بالا آمدن ماه بر سر دهکده ای عکس گرفت. او نزدیک به چهار دهه بعد عکس را که « طلوع ماه، هرناندز، نیومکزیکو» (Moonrise, Hernandez, New Mexico) نام داشت، از نو تفسیر کرد و بیش از هزار نسخه منحصر بفرد از آن را به چاپ رسانید. درآمد حاصل از فروش این عکس ها کمک کردند تا آدامز به ثبات اقتصادی دست پیدا کند.


 جملاتی ماندگار از انسل آدامز:

«هنگامی که واژه ها واضح نباشند، به عکس متوسل می شوم. هنگامی که تصاویر کافی نباشند، به سکوت قناعت می کنم».

«همیشه در تمام عکس ها دو نفر حضور دارند: عکاس و بیننده».

 

منابع: biography.com
anseladams.com
artsy.net
wikipedia

 

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...