این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد پرشیا جی اف ایکس کاملا محفوظ می باشد

عناصر مهم تاثیرگذار در عکاسی منظره

عناصر مهم تاثیرگذار در عکاسی منظره
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/04/15 0 نظر

عکاسی منظره یکی از پرطرفدارترین ژانرهای عکاسی است و مثل ژانرهای دیگر نیاز به دقت و البته رعایت نکات خاص خودش را دارد.

عناصر مهم عکاسی منظره

عکاسی منظره یکی از پرطرفدارترین ژانرهای عکاسی است و مثل ژانرهای دیگر نیاز به دقت و البته رعایت نکات خاص خودش را دارد. در این مقاله از زبان عکاس حرفه ای، آنه مک کینل یک چک لیست را تقدیم شما می کینم تا با رعایت آنها تصاویر بهتری را از طبیعت و زیبایی های جهان ثبت نمایید.

نور خوب

نور مطلقا مهمترین عنصر عکاسی منظره است. عکسای از یک منظره ی فوق العاده در زمان بد میانه ی روز با نورهای شدیدش، نتیجه ای جز یک عکس بدون عمق و جذابیت نخواهد داشت. عکاسی از یک مکان خسته کننده و بی مزه اما با نوردهی عالی در زمان خوب مثل بامداد یا غروب تبدیل به یک تصویر به یاد ماندنی و جادویی می شود. البته همه ی نورها به صورت ذاتی بد نیستند. فقط باید بدانید در هر شرایط نوری چه کار کنید.

ساعات طلایی بعد از طلوع خورشید و پیش از غروب، معمولا مورد علاقه ی اکثر عکاسان هستند. ساعت مورد علاقه ی من اما ساعت آبی است: زمان گرگ و میش! عکس بد گرفتن در این دو زمان سخت است!

اگر در نیمه ی روز و نورهای شدید آن عکاسی می کردید، از سایه های شدید و جالب بهره ببرید. آسمان سفید ظهر زمان خوبی برای عکاسی با نمای بسته یا همان کلوزآپ است.

در زمان طوفان چه؟ در روزهای طوفانی می توانید از حرکت و فرم دراماتیک ابرها لذت ببرید.

سوژه اصلی

عامل بعدی که باید به آن دقت کنید سوژه ی اصلی است. ممکن است این نکته خیلی بدیهی به نظر برسد اما همیشه در ذهنتان داشته باشیدش. ممکن است در منظره ای باشید که سوژه ی خاصی نداشته باشد. فقط یک زمین با چند درخت و شاید کمی آب. برای خودتان مشخص کنید که سوژه اصلی کدام است تا تصویری تاثیرگذارتر خلق نمایید

پس از رسیدن به محل عکاسی من با دقت به اطراف نگاه می کنم تا ببینم چه چیزی از آن منظره توجه مرا جلب می کند . با استفاده از این روش سوژه ی خود را انتخاب می کنم. البته ای به معنای چسبیدن به یک سوژه و عوض نکردنش نیست اما اگر سوژه های زیادی در کادر داشته باشید و هیچ کدام سوژه ی اصلی نباشد، عکس خیلی عمومی شده و جذابیت خود را از دست می دهد.

وقتی سوژه ی اصلی را انتخاب می کنیم باید ببینیم که چه چیزی از سوژه رادوست داریم؟ عکس خود را با واژگان در ذهن خود تعریف کنید، این کار به شما کمک می کند بر روی سوژه ی اصلی تمرکز کرده و این تعریف را در عکستان به نمایش بگذارید. چه چیز این دریاچه را دوست دارید؟ فرمش را؟ آرامشش را؟ شفافیت زیاد آبش را؟ این روش نه تنها به شما کمک می کند که عکس زیباتری بگیرید بلکه نوشتن درباره ی عکس نیز برایتان راحت تر می شود.

شاید برای شما جذاب باشد : 50 مثال عالی از عکاسی با نور دهی طولانی


پشت زمینه ی تمیز

همانقدر که سوژه ی اصلی مهم است، تصویر زمینه ی پشت آن نیز اهمیت دارد.

عناصر درهم و حواس پرت کن می توانند یک عکس خوب را از بین ببرند. اینجاست که پرسپکتیو یا دورنما اهمیت پیدا می کنند. سعی کنی داز سوژه ی اصلیتان از زاویه ای عکس بگیرید که در پشت زمینه ی تصویر هیچ عنصر اضافی و حواس پرت کننده ای نباشد. برای این کار شاید مجبور شوید از زاویه بالا به پایین عکس بگیرید تا در پشت زمینه فقط یک بافت داشته باشید  یا برعکس از پایین تا پشت زمینه فقط شامل آسمان باشد.

تا جای ممکن سعی کنید سوژه را ایزوله و عکس را ساده کنید.

 

ترکیب بندی جذاب

من دوست دارم عکاسی را در مقابل نقاشی فرض کنم. نقاشان کار را بر روی یک بوم خالی شروع کرده و کم کم به آن عناصر و سوژه هارا به تصویر اضافه می کنند اما بر خلاف آنها عکاسان با صحنه هایی مواجهند پر از جزئیات که باید این جزئیات را تک تک حذف کرده و فقط عناصر مهم و اصلی را نگه دارند. حالا این عناصر باید طوری کنار هم قرار گیرند تا به یک ترکیب بندی جذاب برسیم.

مصالح ساخت یک تصویر خوب را برای خلق تصاویر بدیع و تاثیرگذار به یاد داشته باشید

خطوط

منحنی ها

بافتها

الگوها

فرمها

رنگها

قابها

اما فوتهای کوزه گری که تمامی 4 عنصر نورخوب، سوژه ی اصلی، پشت زمینه ی تمیز و ترکیب بندی جذاب را باهم به کار انداخته و منجر به خلق یک عکس منظره ی زیبا می شود اینها هستند: صبر، پشتکار و کمی شانس.

 

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...