این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد پرشیا جی اف ایکس کاملا محفوظ می باشد

دوربین‌های سوراخ سوزنی | pinhole camera

دوربین‌های سوراخ سوزنی | pinhole camera
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/02/27 0 نظر

 

امروزه ساخت دوربین‌های سوراخ سوزنی یا pinhole camera  و ثبت تصویر با آنها یکی‌ از روش‌های عکاسی خلاقانه است که در این مقاله، بیشتر با آن آشنا می شویم.

 

 

 

 

دوربین‌های سوراخ سوزنی |Pinhole Camera 
قرن‌ها پیش دانشمندان کشف کردند که ایجاد یک سوراخ ریز روی یکی‌ از وجوه یک جعبه یا اتاق تاریک می‌تواند تصویر منظره‌ی روبرو را بر روی وجه مقابل آن به صورت وارونه تشکیل دهد. هرچه این سوراخ کوچکتر باشد، جزئیات تصویر واضح‌تر می‌شوند اما تصویر به دلیل کمبود نور بسیار تاریک و سخت دیده می‌شود. با بزرگ‌تر کردن سوراخ، تصویر روشن‌تر شده ولی‌ جزئیات آن به دلیل بزرگ‌تر شدن دوایر اغتشاش افت می‌کند. به همین دلیل بعد‌ها با افزودن یک عدسی‌ محدب به این مجموعه مشکل واگرایی پرتوها (و افت کیفیت) تا حدی حل شد.

pinhole-camera-pgfx01

 

امروزه ساخت دوربین‌های سوراخ سوزنی و ثبت تصویر با آنها یکی‌ از روش‌های عکاسی خلاقانه است. مهمترین عامل در ساخت این دوربین‌ها دانستن فاصله کانونی و اندازه‌ی قطر سوراخ است تا بتوان به درستی‌ نورسنجی کرد و به تصویری با وضوح قابل قبول رسید.

pinhole-camera-pgfx03


برای محاسبه کردن قطر سوراخ یک فرمول وجود دارد: مجذور فاصله سوراخ تا سطح حساس (به میلیمتر) تقسیم بر 25 .

بعد از محاسبه‌ی سوراخ و سوراخ کردن جعبه نوبت به محاسبه‌ی دیافراگم می‌رسد. فرمول محاسبه‌ی دیافراگم "فاصله کانونی تقسیم بر قطر روزنه‌ی ورود نور" می‌باشد که در اینجا فاصله کانونی همان فاصله‌ی سوراخ تا سطح حساس است و قطر روزنه‌ی ورود نور را نیز در بخش قبلی‌ محاسبه کردیم.

 

pinhole-camera-pgfx02

مطالعه این مقاله پیشنهاد میشود : فاصله کانونی در لنز های مختلف


به این ترتیب به یک دوربین سوراخ سوزنی با دیافراگم و فاصله کانونی مشخص دست می‌یابیم که می‌توانیم با دانستن حساسیت فیلم مورد استفاده در آن، نورسنجی درست را انجام دهیم.

(پس از ساخت این جعبه با سوراخی که تصویر مناسبی را نمایش می­دهد، می­توانید تصویر منظره را ببینید اما باید به دنبال ثبت این تصویر باشید. یکی‌ از راه‌های ساده برای ثبت این تصویر استفاده از دوربین‌های دیجیتال یا آنالوگ است. شما می­توانید سوراخ سوزنی ساخته شده را به راحتی‌ به­جای لنز این دوربین­ها قرار دهید و تصویر را روی سنسور یا فیلم ثبت کنید. روش دیگر که کمی‌ دشوارتر است استفاده از فیلم­های پولاروید است که پس از عمل عکاسی تصویر را به شما نمایش می­دهند. در این روش پس از انتخاب زاویه­ی مناسب دوربین سوراخ سوزنی و نورسنجی دقیق، فیلم پولاروید را در محل تشکیل تصویر قرار می­دهید و عکس می­گیرید.)

pinhole-camera-pgfx05

 

با یک مثال می‌توان نورسنجی در این دوربین­ها را به راحتی‌ درک کرد:

فرض کنید فیلم یا سنسور مورد استفاده برای ثبت تصویر از حساسیت (ایزو) 100 برخوردار است. از فرمول بالا نیز عدد دیافراگم 180 محاسبه شده است. نورسنج شما به سادگی‌ سرعت شاتر مناسب برای تصویر را در ایزوی 100 و دیافراگم 180 مشخص می‌کند. اما فرض کنید شما نورسنج ندارید یا نورسنج شما عدد دیافراگم 180 را نشان نمی­دهد. در این حالت می­توانید با دوربین دیجیتال خود نور محیط را در یک دیافراگم مشخص (مثلا 22) بخوانید. فرض کنید دوربین سرعت شاتر را یک شصتم ثانیه نشان داده است، سپس با استفاده از روش زیر نور دقیق را محاسبه کنید:

 

اعداد دیافراگم: 22 - 32 - 45 - 64 - 90 - 120 - 180

اعداد شاتر: 1/60 - 1/30 - 1/15 - 1/8 - 1/4 - 1/2 - 1"

 

pinhole-camera-pgfx04

مطالعه این مقاله پیشنهاد میشود : عکاس حرفه ای کیست ؟

 

نکته: در فیلمهای آنالوگ زمانی‌ که سرعت شاتر بیشتر از 1 ثانیه می­شود قانونی‌ مطرح می­شود به اسم "قانون ضعف متقابل". این قانون می­گوید که در زمان‌های نوردهی بالا (بیشتر از 1 ثانیه) توان پذیرش نور توسط فیلم کاهش می­یابد. پس ناچاریم مقدار نوردهی را یک استاپ افزایش دهیم. پس در مثال بالا سرعت شاتر دقیق­تر 2 ثانیه می­شود.

نمونه­هایی از عکس­های ثبت شده با دوربین پین­هول یا سوراخ سوزنی

pinhole-camera-pgfx06

pinhole-camera-pgfx07

pinhole-camera-pgfx08

pinhole-camera-pgfx09

 

 

انتشار مقاله با ذکر نام و لینک سایت پرشیا‌جی‌اف‌ایکس به‌طور مشخص، بلامانع است.

 

 

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...